НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Facebook додава копче Unfollow

Од Facebook најавија дека ќе додадат уште еден начин за филтрирање на протокот на вести во социјалната мрежа, воведувајќи копче ” Unfollow ” (во превод “, не го следам ” или ” престанувам да го следам ” , б.ред .), пренесе Techcrunch.

Повеќе »

Apple се здоби со еден од најголемите партнери на Twitter

Американскиот технолошки гигант Apple официјално се здоби со еден од најголемите партнери на социјалната мрежа Twitter – компанијата Topsy, пренесе “BBC”. Иако од Apple сеуште не ја објавиле вредноста на трансакцијата, според запознаени извори станува збор за над 200 милиони долари.

Повеќе »

Fujitsu го објави првиот во светот лаптоп, кој ги препознава вените на дланка

Јапонскиот производител Fujitsu го објави првиот лаптоп во светот со технологија за препознавање на вените на дланка. Моделот Celsius H730 е со вградена технологија PalmSecure која ја скенира шемата на вените на дланка, уникатна за секој човек, и при препознавање овозможува пристап на корисникот до компјутерот.

Повеќе »

Социјалните мрежи се извор на 1 % од сообраќајот кон сајтовите за трговија

Онлајн продажбата за време на црниот петок предвиде нов рекорд, но социјалните мрежи имаат мал директен придонес за тоа според истражувањето на IBM. Според истражувањето само 1% од нивните купувања и сообраќајот кон сајтовите за е-трговија последната недела се директно генерирани од социјалните мрежи. Податоците се слични со резултатите од …

Повеќе »

10 сајтови кои ќе ја зголемат нашата општа култура

Заборавете го формалното образование за 30 минути. Преку неколку образовни сајтови ќе можете да дознаете многу работи, без да мора да заспивате од досада на учебниците. Предлозите се избрани од сајтот About.com. Сите сè бесплатни. 1. TED: Inspirational Ideas Worth Spreading Иако се раѓа како сајт за технологија, забава и …

Повеќе »

Компаниите кои се рекламираат најмногу во Facebook

На крајот на 2012 и почетокот на 2013 година Facebook ставија крај на ” промоцијата “, при што го ограничија прикажувањето на позициите на бизнис страниците. Така публикациите веќе не се гледаа од сите фанови и компаниите требаше да започнат да си плаќаат, ако сакаат да стигнат до поголема публика. …

Повеќе »

Bitcoin надмина вредност од 1000 долари

Вредноста на еден биткоин (bitcoin) надмина 1.000 долари за прв пат од постоењето на виртуелната валута, соопшти MTGox, еден од главните трговци на биткоините, пренесе ББС. Вредноста на валутата се зголемува постојано откако американскиот Сенат ги објави виртуелните валути како “легитимни средства”.

Повеќе »

Лаптопот губи позиции пред таблетот

Во последното тримесечје на 2013 година светската продажба на персонални компјутери го одбележува најсилниот пад во последните 20 години. Вкупната продажба на сите производители oпаѓа со 13.9%, соопшти компанијата за истражување на пазарот IDC, пренесува AFP. Причината за овој пад, главно се должи на навлегувањето и промовирањето на таблетот на …

Повеќе »

Lenovo инвестира 100 милиони долари во Бразил

Кинеската Lenovo Group Ltd, најголемиот производител на персонални компјутери во светот, објави дека ќе инвестира околу 100 милиони долари во изградба на центар за истражување и развој во Бразил. Според планот објектот треба да проработи уште во месец јануари.

Повеќе »