НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Претседателот Пендаровски ги прими иноваторите на проектот „Филтер за воздух вграден во велосипедско тркало”

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, вчера ги прими студентите од Машинскиот факултет – Скопје, коишто го создадоа проектот ГЕТ велосипед (Градски Еко Транспорт). Со нивниот пронајдок „Филтер за воздух вграден во велосипедско тркало”, неодамна учествуваа на меѓународната изложба  „KIWIE 2019″ одржана во Сеул, Јужна Кореја, каде што освоија …

Повеќе »

ООУ „Лазо Ангеловски“ партнер во два проекта на Еразмус+

ООУ „Лазо Ангеловски“ ќе биде партнер во два проекта на Еразмус+ во периодот од 2019 до 2021 година. Првиот проект Еразмус+ КА229 е насловен „Млади новинари денес – одговорни дигитални граѓани утре“, во кој координатор е училиште од хрватскиот град Ореховец, а партнери во овој проект, покрај ОУ „Лазо Ангеловски“, …

Повеќе »

Гугл планира инвестиција од 3 милијарди американски долари во Европа

Гугл планира да инвестира 3 милијарди долари за да ги прошири своите центри за податоци во Европа во текот на следните две години. Извршниот директор на Сундар Пичаи рече дека вкупната инвестиција во Интернет-инфраструктурата во Европа од 2007 година изнесува 15 милијарди евра. На состанокот со финскиот премиер Анти-Рајна во …

Повеќе »

Викендов беа прогласени победниците на второто издание на креативниот маратон Rethink!

Овој викенд  се одржа второто издание на креативниот маратон Rethink кој го организира Солвео, првата агенција за иновации во Македонија, со цел да им даде можност на младите креативци да се поврзат со компаниите кои веруваат во нив и заедно да изнајдат иновативни решенија за реални бизнис проблеми. Второто издание …

Повеќе »

Детскиот фестивал “Поточиња” најави аудиција за нови членови

Од денес, 23. септември 2019, до 26. септември 2019 година во Основното училиште “Љубен Лапе” во период од 18:00 до 19:00 часот ќе се одржи Аудицијата за нови членови на Детскиот фестивал “Поточиња”. Секое дете на возраст од 5 до 10 години што сака да биде дел од претстојното 17. …

Повеќе »

НАСА ја прифати неговата идеја: Дејан е само 13 години а сака да изработи сателит

Проектот на 13 – годишниот Дејан Лукиќ од Брод за изработка на сателит за комуникација го прифати и прочуената НАСА (Националната авијациска и вселенска администрација), која заедно со Европската Вселенска Агенција ќе ги плати и покрие трошоците за лиценцата за контрола на сателитот, како и за документацијата. Дејан вели дека …

Повеќе »

Се одржува трансконтиненталниот Ерасмус+ проект „Младите ја обликуваат иднината [YouLEAD]

Во функција на промовирање на економските потенцијали на Република Македонија, од вчера во Струга  се одржува последната од серијата тренинг обуки што се организираат во рамките на трансконтиненталниот Ерасмус+ проект „Младите ја обликуваат иднината [YouLEAD]”, подржан и финансиран од Европската комисија во рамките на Еразмус+ програмата. Координатор на проектот е …

Повеќе »

ФИТР: презентирана предлог-програмата за “Фонд за млади умови“

„Анализа на потреби и понатамошни чекори“ – предлог програмата која треба да биде основа за формирање на „Фонд за млади умови“ за поддршка на талентирани деца е презентирана во Скопје. Ова е сублимат на досегашните процеси на повеќемесечната работа во рамки на иницијативата на Фонд за иновации и технолошки развој …

Повеќе »

Успешно одржан HR Summit 2 во Скопје со говорници од Facebook, Gazprom, Heineken, Carlsberg…

Организиран од P World и KARIERA.mk како ексклузивен партнер, вчера по втор пат се одржа водечкиот светски настан од областа на човечките ресурси. Брилијантните говорници од Facebook, Gazprom, Heineken, Carlsberg и други се претставија со свои презентации за денешните трендови во областа на HR. Учесниците имаа можност да се стекнат …

Повеќе »