НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Раст на профитот на Facebook

За последниот квартал добивката на Facebook повторно ги надмина прогнозите на аналитичарите. Ова се должи на успешната продажба на мобилното рекламирање и растот во пазарите во развој, пишува БиБиСи. Нето добивката се зголеми за 11% до $ 891 милиони во споредба со $ 806 милиони една година порано. Секојдневната публика …

Повеќе »

Потврдена титулата Балкански шампиони на натпреварите „Хардвер и софтвер“

Студентската екипа од Факултетот за електротехника и информациски технологии ја потврди титулата Балкански шампиони со победата на деветиот натпревар „Хардвер и софтвер“, кој се одржа во рамки на меѓународната конференција „Енергетска електроника“ и „Индустриска електроника“. Со оваа победа, студентите оф ФЕИТ, по трет пат ја одбранија шампионската титула. Овогодишната задача …

Повеќе »

Amazon ја отвори својата прва физичка продавница

Еден од најголемите онлајн трговци во светот Amazon го објави отворањето на својата прва реална книжарница, надвор од интернет просторот. Продавницата се вика Amazon Books. Книжарницата има 6 000 наслови, кои се продаваат по цени исти со оние во сајтот. Секоја книга е со лице кон корисникот, а под неа …

Повеќе »

Вајбер отвори јавен чет за македонскиот бренд Allweb

Конференцијата за дигитален маркетинг AllWeb отвори свој јавен чет на Вајбер (Viber Public Chat) во Македонија. Отсега, сите корисници на оваа апликација ќе може да бидат во тек со подготовките, во живо да ги следат интервјуата со говорниците и да добиваат важни информации поврзани со настанот. “Исклучително сме задоволни што …

Повеќе »

Основачите на Skype почнаа нов генијален офлајн бизнис

Ко-основачите на Skype измислија мали машини кои можат да ја испорачаат стоката до вашиот дом за неколку долари. “Starship Technologies ќе претстави мали, безбедни, практични роботи, кои не испуштаат јаглерод кои се движат земјата со цел да вршат испорака “, објави новата компанија во понеделникот. Машините на снабдување се измислени …

Повеќе »

Facebook создава телепортер

Најголемата социјална мрежа Facebook работи на проект за телепортер кој би требало да се појави до 2025 година. Ова го потврди техничкиот директор на интернет компанијата Мајк Шрофер. “Facebook сака да изгради уред кој ќе му овозможува на човекот да отиде каде што ќе побара, без да се придржува кон какви …

Повеќе »

ЗЕМЕТЕ ГИ ОВИЕ БЕСПЛАТНИ 50 ЕВРА и тргуваjте со цената на Ферари на светската берза

Излезот на Ферари на светската берза веќе неколку години се разгледува. Долго очекуваната ИЈП (иницијална јавна понуда) беше закажана за јуни оваа година, но беше одложена за последниот квартал истата година според зборовите на претседателот на Fiat Chrysler Automobila (FCA), Sergio Marchionne, поради технички проблеми. На 21 Октомври, Ферари излезе …

Повеќе »

Пониска цена за послаб квалитет – што нудат странските интернет продавници повеќе од македонските компании?

Дали македонските граѓани се подготвени да платат помалку за нешто што e со понизок квалитет, што носи ризик или да платат приближна цена до таа која се нуди на некои од популарните странски онлајн продавници, па за возврат да добијат гаранција, сервис и сигурна испорака од македонските компании? Ако до …

Повеќе »

Интервју со организаторите на AllWeb, Дарко Булдиоски и Славица Биљарска Мирчески

AllWeb е единствената конференција посветена на дигитален маркетинг во Македонија, Оваа година на 13 ноември ќе биде четвртото издание. Со организаторите на конференцијата Дарко Булдиоски и Славица Биљарска Мирчески разговаравме малку за конференцијата, но и за други актуелни теми. Кај нас некако работите последни доаѓаат. Така беше барем со Твитер. …

Повеќе »