НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Skype работи на 3D видео врска

Skype потврди дека компанијата работи на функцијата која овозможува 3D видео повик. Од компанијата веќе ги испитуваат уредите за снимање и емитување на 3D слика, кои се нудат на пазарот. Тоа го изјави во интервјуто за BBC Марк Џилет, кој е корпоративен потпретседател на Skype, и дел од софтверскиот гигант …

Повеќе »

Кина стана најголем интернет пазар во светот

Кина ќе ги надмине САД како најголем интернет пазар по потрошувачка во светот оваа година. Тоа го предвидува консултантската компанија Bain & Company, пренесува Reuters. Во рамките на оваа деценија трошоците за онлајн шопинг ќе сочинуваат 50% од сите трошоци за трговијата на мало, се посочува во анализата на компанијата.

Повеќе »

Акциите на Facebook со над 100% раст за 12 месеци

Акциите на Facebook додале 108.9% на својата вредност во последните 12 месеци. Компанијата во мај 2012 година имаше акции со цена од 38 долари. Во рамките на околу три месеци цената падна под 20 долари, за да забележи дури и историски минимум од 17.73 долари на 4 септември 2012 година.

Повеќе »

Google: Не очекувајте приватност во Gmail!

Луѓето кои праќаат писма на секој од 425-те милиони корисници на Google, не треба да имаат никакви “оправдани очекувања” дека нивната комуникација ќе остане доверлива. Тоа го велат од интернет гигантот во поднесената тужба до судот, информираше британскиот “Гардијан”.

Повеќе »

Sony пушта Xperia M во Европа

Sony Mobile го најави лансирањето на продажбата на моделот Xperia M во Европа. Смартфонот може да работи со две SIM картички и е со карактеристичниот бренд дизајн, потчинет на концептот OmniBalance. Моделот работи со оперативен систем Google Android 4.1 Jelly Bean и ќе биде достапен во црна, бела, виолетова и …

Повеќе »

Северна Кореја почна да произведува телефони

Северна Кореја го претстави својот прв паметен телефон, пријави Корејска централна новинска агенција. Уредот е крстен “Ариранг” во чест на народната песна. Смартфонот беше претставен од севернокорејскиот лидер Ким Џонг-Ун за време на посетата во фабрика во Пјонгјанг, во кој ќе се произведува новиот телефон.

Повеќе »

Facebook со придобивка за препознавање на говор и преводи

Facebook се здоби со технолошката компанија Mobile Technologies која развива технологија за препознавање на говор и машински превод. Ова го соопшти на сајтот на социјалната мрежа директорот на Facebook, Том Стоки. Според него целта на бенефициите е “да се направи светот поотворен и поповрзан”. Износот на трансакцијата не се знае.

Повеќе »

Pirate Bay објави сопствен прелистувач

Најголемиот торент тракер во светот – The Pirate Bay објави свој прелистувач, со кој ќе се обиде да се спротивстави на обидите на некои европски држави да го цензурираат, пренесоа Torrent Freak. “Прелистувачот за заобиколување на цензурата” доаѓа во комплет со клиентот за мрежата Tor, а освен тоа вклучува некои …

Повеќе »

Yahoo! го менува логото

Една година откако стапна на функцијата извршен директор на Yahoo! Мариса Мајер конечно се одлучи да го промени логото на компанијата. Засега не е јасно како точно ќе изгледа новата марка на интернет гигантот. За да го решат ова несомнено важно прашање, од страна на Yahoo! направија 30 дневна кампања …

Повеќе »