НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Основачот на Amazon.com го купува “Вашингтон пост”

Основачот на Amazon.com и извршен директор на компанијата Џеф Безос го купи еден од највлијателните весници во САД – “Вашингтон пост” за 250 милиони долари. Износот сепак не е конечен и може да се прилагоди во следните два месеци, кога се очекува да биде финализирана зделката. Безос го купува изданието …

Повеќе »

Електронска продажба на ствари што ги користат државните органи

Владата на Република Македонија на минатата седница го усвои Предлог законот за именување и дополнување на Законот за користење и располагање со стварите на државните органи изјави на прес-конференцијата портпаролот на Владата на Република Македонија, г-дин Александар Ѓорѓиев. Со предложените измени и дополнувања, во идниот период започнувајќи од 1 јануари …

Повеќе »

Проект на Google ја загрозува кабелската телевизија

Технолошкиот гигант Google планира да лансира интернет сервис кој ќе им овозможува на корисниците да гледаат достапни ТВ канали со можност за самостојно формирање на програма на ТВ емитување. Компанијата веќе води преговори со добавувачи на содржина за реализација на услугата, соопшти Wall Street Journal.

Повеќе »

Lenovo стана број 1 меѓу производителите на компјутери

Кинеската компанија Lenovo во последниот квартал го замени Hewlett-Packard од врвната позиција кај производителите на компјутери. Периодот беше обележан со пад на извозот во износ од 11%, предизвикан од растот кај таблетите и телефоните. Тоа беше петти последователен квартал со пад на глобалниот извоз и аналитичарите предвидуваат трендот да продолжи …

Повеќе »

Google ќе снима на непристапни места

Технолошкиот гигант Google, ја проширува својата работа, па ќе започне да слика објекти на непристапни места. Проектот е пилот, а направените фотографии ќе бидат вклучени во популарната услуга Street View. Предметите ќе ги фотографираат и волонтери, а ќе вклучува високи планини, подводни пејсажи, историски локалитети, со помош на специјална подвижна …

Повеќе »

Windows 8 се здобива со популарност

Во јуни 2013 година Windows 8 заземал 5,1% од пазарот, додека на Vista му припаѓале 4,62%. За споредба, во мај уделот на Vista бил 4,51%, а овој на Windows 8 – 4,27%. Најпопуларен оперативен систем во светот останува Windows 7, на која се паѓаат 44,37% од пазарниот удел. Второ место …

Повеќе »

Samsung го зазеде пазарот за smartphone во Европа, Apple продолжува да води во САД

Речиси половина од сите Smartphones, продадени во најголемите европски градови во последниве месеци, се со брендот Samsung, соопшти Financial Times. Растот во продажбата на компанијата, сепак е само во Европа, додека нивните конкуренти од Apple продолжуваат да држат водечки позиции во САД со различни модели ајфон. Во март, април и …

Повеќе »

Nokia станува единствен сопственик во Nokia Siemens Networks

Финската компанија Nokia Oyj постигнала договор со германската Siemens AG, за да го откупи уделот со заедничко вложување Nokia Siemens Networks. Финците се подготвени да платат 1,7 милијарди евра, за да се здобијат и со другата половина од компанијата за производство на комуникациска опрема.

Повеќе »

Google развива конзола за играње

Google развива конзола, која ќе работи со Android, пишува CNN. Според еКспертите ова е логичен потег при што се конкурира на Microsoft, Sony и Nintendo во оваа област. Според “Волстрит Журнал” Google работи и над “паметните часовници” (smartwatch), како и речиси сите водечки технолошки компании, всушност. Очигледно компанијата има намера …

Повеќе »