НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Наградна игра „Плаќај со VISA и отпатувај во Бразил“

Бидете дел од најголемиот светски настан оваа година Светското првенство во фудбал FIFA World Cup 2104 во Бразил благодарение на VISA, официјален партнер на FIFA! Во периодот од 02.05 – 15.05.2014 година користете ги VISA кредитните картички од Стопанска банка АД – Скопје и станете потенцијален добитник на патување во …

Повеќе »

Бил Гејтс не е повеќе најголемиот акционер во Microsoft

Коосновачот на Microsoft, Бил Гејтс веќе не е најголем акционер во компанијата. Тој се лиши од овој статус, откако продаде уште 4,6 милиони акции. Така најголем имател на акции на американскиот софтверски гигант стана поранешниот извршен директор Стив Балмер. Балмер, кој се повлече од функцијата извршен директор на Microsoft во …

Повеќе »

Колку заработуваат ИТ гигантите за секунда

Само за една секунда Apple заработува 1 997 долари, Google – 658 долари, а Facebook – 81 долари. Погледнете : Бизнисите на технолошките гиганти се едни од најпрофитабилните во моментов и сите знаеме за рекордни годишни профити кои ги реализираат тие. Но колку заработуваат за час, за минута, за секунда …

Повеќе »

Мобилната трговија во САД со 100 % раст

Трговијата на мало, остварена преку смартфoните во САД, забележува 101 % раст во првиот квартал на 2014 во однос на истиот период една година порано. Тоа го покажува истражувањето на Unbound Commerce, пренесува Business Insider. Веб страниците на различните продавници забележале 37 % раст на посетеноста од Smartphones. Според Вилсон …

Повеќе »

Facebook со рекордна добивка $ 642 милиони до март

642 милиони долари е чистата добивка на социјалната мрежа Facebook за првиот квартал на 2014 година, што е рекорд од нејзиното создавање наваму, информираше BBC News. Оваа вредност не само што ги надмина очекувањата, но е тројно поголема од добивката за истиот период претходната година. Приходите за периодот јануари – …

Повеќе »

Ќе полниме мобилен телефон без кабел

Мобилните телефони наскоро ќе може да се полнат и без кабел. Корејски научници развија безжичен систем, компатибилен со сите модели, и истовремено може да полни до 40 телефони на растојание до 5 метри. Тоа е доволно моќно за да обезбеди работа и на плазма телевизор. Идејата на научниците е нивниот …

Повеќе »

Google развива ефтин смартфон за 100 долари?

Интернет гигантот Google развива нов нискобуџетен смартфон под брендот Nexus, соопштуваат неколку извори. Според публикации во кинеските медиуми, американската компанија ќе користи евтин чип од компанијата MediaTek, што ќе овозможи цена од околу 100 долари за уред. Според изворите моделот Nexus со сличен чип ќе биде ново засилување во семејството. …

Повеќе »

Nokia станува Microsoft Mobile

Американската корпорација Microsoft испрати писмо до своите колеги во кое ги известува дека мобилнaтa поделба на Nokia ќе биде преименуванa, соопштуваат западните медиуми. Во писмото се вели дека Nokia Oyj наскоро ќе биде преименувана во Microsoft Mobile Oy. Токму ова име ќе се користи за сите финансиски трансакции. Oyj е …

Повеќе »