НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Фондот за иновации и технолошки развој денека ќе ги презентира резултатите од јавниот повик „Стартапувај 2″

Фондот за иновации и технолошки развој денека ќе ги презентира резултатите од јавниот повик „Стартапувај 2″ наменет за поддршка на стартап компании. На јавниот повикот „Стартапувај 2″ имаше рекордни 235 пријавени компании, што е за 30 отсто повеќе во споредба со првиот повик наменет за поддршка на стартапи реализиран минатата …

Повеќе »

Ваучери за финансирање ИТ-обуки за млади до 29 години

Скопје, 18 јуни 2020 (МИА) – Согласно со третиот сет економски мерки, Владата донесе Уредба за доделување ваучери за млади лица за обука за дигитални вештини во вредност од 30.000 денари. Ваучерите ќе покријат дел од трошоците за ИТ-обуките кои ќе бидат од најосновни до најнапредни дигитални вештини и програмирање. …

Повеќе »

АЕК: Зголемени мрежните капацитети на телекомуникациските оператори, за очекување е да ја намалат цената

За најмалку два пати ќе се зголемат капацитетите за транспорт на сообраќајот на операторите на пазарот на електронски комуникации, што беа намалени поради оптовареност на мрежите откако поради кризата со КОВИД-19 најголемиот дел од населението ги извршува обврските он-лајн. На некои релации зголемувањето ќе биде дури и за четири пати, …

Повеќе »

Ни се закануваат времени прекини во реемитувањето на телевизиските програми

Операторите на електронски комуникациски услуги кои вршат реемитување на телевизиски содржини од домашни и странски радиодифузери, се соочуваат со ненадминливи предизвици во своето работење, се вели во протестното писмо испратено и до техничкиот премиер Оливер Спасовски, министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, шефот на државата Стево Пендаровски, претседателот …

Повеќе »

Седмото издание на Глобалниот форум за никотин дава одговори како да се откажете од пушењето и да направите позитивна промена

Иднината на тутунската индустрија, намалувањето на ризикот, регулативите и правото на избор на потрошувачите, примена на наука и иновативни решенија според упатствата на регулаторите, креаторите на законот, здравствените работници и експертите беше главната тема на Глобалниот форум за никотин (ГФН) кој оваа година се одржа седма година по ред. На …

Повеќе »

СЗО: Дексаметазонот е прекрасна вест во борбата против Ковид-19

Женева, 17 јуни 2020 (МИА) – Светската здравствена организација како „одлична вест” го поздрави резултатот од првото клиничко испитување што покажува дека евтиниот и широко распространет стероид дексаметазон може да помогне да се спасат тешко болните пациенти од коронавирусот. -Ова е прва терапија за која се покажа дека ја намалува …

Повеќе »

Амазон ќе одржува растојание меѓу работниците со помош на АИ

Сиетл, 17 јуни 2020 (МИА) – Компанијата Амазон го лансираше својот систем за следење, заснован на вештачка интелигенција (АИ), со цел да се контролира физичката дистанца меѓу вработените во канцелариите и погоните заради намалување на ризикот од пренесување на коронавирус кај работниците. Најголемата фирма за онлајн продажба се соочува со …

Повеќе »

Вашингтон пост: Топ хакери на ЦИА развивале хакерски алатки но ја запоставиле безбедноста на своите системи

Вашингтон 16 јуни 2020 (МИА) – Поради култура на „прилично олабавени” безбедносни мерки во единицата за топ хакирање на Централната разузнавачка агенција (ЦИА), во 2016 година се случи протекување на информации, по што светот дозна дека агенцијата навлегла во темната зона со користење хакерски алатки за шпионирање на луѓето. Топ …

Повеќе »

Инстаграм го потиснува Твитер, се повеќе станува извор на информации

Апликацијата за споделување фотографии и видеа Инстаграм ќе го престигне Твитер како извор на вести, покажува извештајот „2020 Ројтерс Институт за дигитални вести” (2020 Reuters Institute Digital News). Во истражувањето се наведува дека употребата на вести на Инстаграм од 2018 година е двојно зголемена. Овој тренд е најсилен меѓу младите. …

Повеќе »