НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Учениците од музичкото училиште Пијанофорте со бројни меѓународни награди

Музичкото училиште ПИЈАНОФОРТЕ освои високи награди на реномирани натпревари во Белгија и Србија. Членови на оркестарот се: Елена Димитрова ,Патриција Поповиќ, Ања Митев, Јан Стојановски, Лука Кадриќ, Стефан Ставридис, Матеј Додевски, Матеј Лозановски, Михаил Стајковиќ, Мила Вукиќевиќ, Инес Ал Сабах, Сара Пешиноска, Филип Волкан, Јана Муличкова, Илина Пановска. Освоени Награди …

Повеќе »

Намален бројот на дипломираните студенти на додипломски студии на високите стручни школи и факултетите за 10 %

Според податоците на Државниот завод за статистика добиени од пристигнатите извештаи, во Република Северна Македонија, бројот на дипломираните студенти на додипломски студии на високите стручни школи и факултетите, во 2018 година во споредба со 2017 година, е намален за 10 %. Од вкупниот број дипломирани студенти, 87 % се редовни, …

Повеќе »

Телеком ја претстави Price Hero, првата корисничка апликација со проширена реалност (Augmented Reality) во Македонија

Price Hero е новата апликација на Македонски Телеком која преку виртуелни и интерактивни информации ќе им помага на корисниците да го изберат својот нов смартфон и најдобрата понуда за него. Апликацијата работи со помош на проширена реалност (Augmented Reality)  преку камерата на уредот и ќе ги замени сувопарните ценовни информации …

Повеќе »

Дали им доаѓа крајот? И Vodafone го прекина лансирањето на 5G-смартфоните на Huawei

Vodafone кој важи за еден од најсилните британски мобилни оператори одлучи да го прекине купувањето на 5Г-телефони на Huawei. Од компанијата соопштуваат дека таа мерка не е трајна и конечната одлука ќе биде донесена во зависност од развојот на ситуацијата со кинеската телекомуникациска компанија. – Прекинуваме со купување на моделот …

Повеќе »

Во Крива Паканка се реализираше настан со тема ,,Работи и заработувај од дома“

Во општина Крива Паланка се реализираше настан на тема „Работи и заработувај од дома”, на кој беа презентирани можности на креативни професии и можности за работа од дома, “Upwork”- платформата и алатките за креативни софтвери” Photoshop” и “Illustrator”. На овој настан учествувааголем број на средночколци, невработени лица, како и вработени …

Повеќе »

Народна банка упати ЈАВЕН ПОВИК до сите заинтересирани граѓани за присуство на едукативни презентации

Од 29 до 31 мај годинава ќе се одржи третото издание на Деновите на финансиска писменост, коишто ги организираат финансиските регулаторни институции во соработка со приватните финансиски компании. Во текот на Деновите, институциите и компаниите, уште повеќе ќе ги отворат своите врати за сите заинтересирани граѓани, спроведувајќи бројни информативно-едукативни средби. …

Повеќе »

Каква е разликата во брзината помеѓу 5G и 4G?

5G услугите почнуваат да влегуваат во некои држави во светот, но за повеќето од нас е доста тешко да замислиме колку точно побрза е 5G врската од 4G. Американската телекомуникациска компанија Verizon беше меѓу првите кои пуштија 5G мрежи, а оваа недела еден од вработените ни покажа во видео на …

Повеќе »

Webit додели 1 милион долари во најголемата стартап трка во светот

За прв пат во историјата на Webit, Бугарите ја освоија големата награда и 700.000 лева фондови и инвестиции. Еден милион долари вкупен награден фонд добија шесте финалисти во најголемaта старап трка на планетата, Founders Games – дел од програмата на Webit.Festival Europe 2019. Во трката беа избрани 200 стартапи, избрани …

Повеќе »

Сведоштво на Ема Ананиевска: „Прво и основно треба да се смени свеста кај луѓето и да се објасни која е функцијата на куче-водич“

Лицата со оштетен вид секојдневно се соочуваат со многу предизвици. Државата треба да им обезбеди посебна заштита и услови за нивно вклучување во општествениот живот. Но, реалноста е многу поинаква. Вкупно 2.555 слепи и слабовидни лица се регистрирани во државава, но бројот на оние со ваква попреченост е поголем, пишува …

Повеќе »