НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Twitter објави за над 12 милиони пораки за почетокот на Мундијалот

Од вчера сите зборуваат само за едно – најголемиот спортски настан на планетата, имено Светското првенство во фудбал. Манијата е особено евидентна во социјалните мрежи. Корисниците на Twitter испратиле повеќе од 12,2 милиони пораки за време на првиот натпревар од Мундијалот.

Повеќе »

15-годишен основа своја компанија со 100 000 долари од биткоин

Откако успева да вложи 1 000 долари подарени од неговата баба, за потоа да добие 100 000 долари, благодарение на биткоините, претприемачот Ерик Финман нема никаква намера да престане тука со бизнисот. Минатиот месец тој ги користел парите, за да создаде сопствена образовна компанија со име Botangle, пишува Mashable. Петнадесетгодишниот …

Повеќе »

Турција го блокираше Google+

Турските власти го блокираа пристапот до социјалната мрежа “Гугл +” (Google+), пренесоа светските агенции. Засега не е наведена конкретна причина за забраната, која беше воведена само една недела откако беше оживеан пристапот до сајтот за видеосподелување “Јутјуб” (YouTube), кој исто така е во сопственост на компанијата “Гугл”. Во март за …

Повеќе »

Google го купува Skybox за половина милијарда долари

Американскиот гигант Google ја купува сателитската компанија Skybox Imaging, потврдува весникот Business Insider, според информациите на некои медиуми од пред две недели. Технолошкиот гигант е подготвен да плати 500 милиони долари за овој сервис за сателитски слики, иако цената сеуште е “предмет на преговарање”. Агенцијата Bloomberg неодамна предвиде дека вредноста …

Повеќе »

Компјутерскиот криминал ја чини $ 400 милијарди глобалната економија

Компјутерскиот криминал ја чини глобалната економија повеќе од 400 милијарди долари годишно, и оваа бројка постојано ќе се зголемува. Ова го покажува новиот извештај на Center for Strategic and International Studies, пренесува CNBC. Најмногу средства од овој вид криминална активност изгубиле Северна Америка, Европа и Азија, а најмалку Африка. Поголемиот …

Повеќе »

IBM го доби договорот за облачни услуги со аеродромот во Шангај

IBM заработил договор со државната власт на Аеродром Шангај за обезбедување на облачни услуги, соопшти Bloomberg. Од менаџментот на аеродромот се надеваат на тој начин да ја подобрат ефикасноста на насочување на сообраќајот. Системот на IBM е завршен на крајот на март и ќе може да биде во користење за …

Повеќе »

Наскоро смартфони што не се кршат

Универзитетот од Акрон развива нова технологија која ќе донесе многу цврсти и отпорни екрани на смартфоните кои нема да се распрснуваат и кршат при удар или пад, пренесува телефони.мк. Идејата е да се користи нов материјал за екранот изработен од полимерска пластика обложена со електролиди, со што ќе се добие …

Повеќе »

Кои се најдобрите работодавци во Европа?

Microsoft ја предводи листата на институтот Great Place To Work за најдобар мултинационален работодавец во Европа, објави германското издание Handelsblatt. Од институтот прецизираат дека компаниите во оваа листа биле признати како најдобри работодавачи барем во три европски земји. Иако во САД, Microsoft е далеку од лидерската позиција во Европа, компанијата …

Повеќе »

Apple го пушта iWatch во октомври

Apple го пушта долгоочекуваниот смартчасовник во октомври, пренесе Re / code. Apple ќе произведе помеѓу 3 и 5 милиони парчиња. Што точно ќе претставува овој часовник сеуште не се знае. Според многумина тој ќе биде нешто помеѓу луксузен часовник со функциите на фитнес бразлетна и опремен со карти и карактеристики …

Повеќе »