НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Со оригинална идеја Google освои печатена реклама

Американскиот весник USA Today објави дека го наградува Google со печатените реклами на целите страници со вкупна вредност од 1 милион долари за идејата и за рекламирање на социјалната мрежа Google +. Со оваа идеја интернет гигантот освои конкурс за најдобра креативна и оригинална печатена реклама, организирана од весникот.

Повеќе »

Facebook најави новитети

Социјалната мрежа Facebook ќе лансира свој пребарувач, соопштува технолошкиот сајт Pocket-Lint. На овој начин компанијата ќе се соочи со ново конкурентно поле со својот ривал на Google, кој постојано зема замав во јавниот простор со социјалната мрежа Google. Се очекува денеска Facebook да ги објави своите нови планови. Иако точните …

Повеќе »

Почнува ли ерата на “пост смартфон”?

На саемот за електроника во Лас Вегас француската Parrot и јужнокорејската Moneual претставија систем за комуникација со кондензирани растенија. Сензорот реагира на траги од влажност, осветлување и температура и преку системот за консултации крева тревога на Smartphones, кога растението има потреба од нешто. Лиза Хатчисон од LG Electronics вели дека …

Повеќе »

Lenovo стапува во “PC plus” ерата

Шефот на кинеската Lenovo, која според некои истражувања веќе е производител № 1 во светот на компјутери, смета дека светот не оди кон “post-PC”, а во “PC plus” ера, соопшти Reuters. Извршниот директор на компанијата Јан Јоанцин не се согласува со мислењето на основачот на Apple Стив Џобс за “посткомпјутерната” …

Повеќе »

Дигиталната реклама беше рудник од 100 милијарди долари во светски рамки во 2012 година

Вредноста на дигиталното рекламирање во светот за првпат надмина 100 милијарди долари во 2012 година, според eMarketer, кои предвидуваат дека овој бизнис ќе се зголеми за уште 15.1% оваа година. За споредба, растот на дигиталната рекламирање во 2012 година бил 17.8%. Доцнењата се стапка на раст која е природна последица …

Повеќе »

Интернетот во Македонија најчесто се користи за читање на вести

Интернетот во Македонија и о Србија инајмногу се користи за следење дневни вести. Следат пристапувањето на социјалните мрежи и употребата на електронските пошти, покажуваат резултатите од истражувањето за употребата на интернетот во минатата година што го спровел Институтот за истражување на пазарот и медиумите.

Повеќе »

Facebook ја обнови функцијата “Poke” или „Боцни“

Социјалната мрежа Facebook ја обнови функцијата “боцни” (Poke) како апликација за iPhone. Сега веќе со него ќе можете да праќате на вашите пријатели видеа за еднократна употреба. Видео соопштенијата се самоуништуваат 10 секунди по своето отворање. Не можете да ги зачувате, не можете да ги споделите, не може да ги …

Повеќе »