НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

AUTOBEST Гала: Opel Combo Life е “Best Buy” возило во Европа за 2019 година

Триесет и еден специјализиран новинар од 31 земја гласаа – а победникот на AUTOBEST 2019 е Opel Combo. Новото комбе беше официјално крунисано за “Best Buy автомобил во Европа за 2019” на церемонијата во Брисел. Според жирито, ниту еден ривал не нуди толку многу за цената на автомобилот. Генералниот директор …

Повеќе »

Канадскиот премиер Џастин Трудо се допишува за климатските промени со македонски ученици

Канадскиот премиер Џастин Трудо им пиша писмо на група македонски основци од меѓународното училиште „Нова“ во Скопје. Учениците имале дилеми околу едно од најголемите пронаоѓалишта на нафта во светот во провинцијата Алберта кое е меѓу најголемите светски извори на нафтени шкрилци. Спореведувајќи го своето истражување, за и против експлоатацијата на …

Повеќе »

Министерот Хасан на 22 Евроазиски економски самит: Нашата земја нуди одлични услови за инвестирање, пример за тоа се технолошките индустриски развојни зони

Министерот без ресор задолжен за странски инвестиции Елвин Хасан, вчера имаше свое обраќање на дводневниот 22. Евроазиски економски самит, кој се одржува и денес во Истанбул. Евроазискиот економски самит го организира Мармара фондацијата, група за економски и општествени истражувања која има за цел унапредување на односите меѓу ЕУ и земјите …

Повеќе »

ССК: Паметните технологии во функција на намалување на загадувањето

Здружена акција на приватниот и јавниот сектор за побрза транзиција и замена на старите возила со електричини чија мисија на јаглерод диоксид е нула проценти, итно справување со нелеганите бизниси за отпад, како и промовирање на стандардот за пасивни куќи кој  претставува највисок енергетски стандард и ја намалува потрошувачката на …

Повеќе »

5 Февруари е Светски ден за побезбеден интернет – 10 препораки како да се заштитиме себе си и нашите деца

Користењето на интернетот и социјалните медиуми е секојдневна навика на речиси секој човек во Република Македонија. Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од 2018 година, 79.3 % од домаќинствата имале пристап на интернет од дома. Учеството на домаќинствата според типот на населеното место со фиксен широкопојасен …

Повеќе »

Потпишана Програма за соработка во областа на културата меѓу Министерството за култура на Република Македонија и Министерството за култура на Република Бугарија

Министерот за култура на Република Македонија, Асаф Адеми вчера престојуваше во еднодневна работна посета на Република Бугарија како дел од официјалната делегација предводена од претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во која беше и државниот секретар во Министерството за култура, Валмир Азири. Во рамките на посетата, министерот за …

Повеќе »

Презентирани резултатите и придобивките од воведување на професионален софтвер БИМсерт во градежништвото

Институтот за истражувања во животна средина, градежништво и енергетика ИЕГЕ ги презентираше целите и резултатите од проектот БИМсерт како и значењето и придобивките од воведување на современиот професионален софтвер во градежништвото. Проектот БИМсерт е финансиран од престижниот европски фонд за иновативни проекти, Хоризонт 2020. Настанот се одржа во Стопанска Комора, …

Повеќе »

Можности за унапредување на ситемот на собирање и дистрибуција на вишокот на храна во Општина Крива Паланка

На покана на градоначалникот Мицевски, денес во општина Крива Паланка беше претставник на  граѓанското здружение ,,Сите Сити“ од Скопје, г. Блаже Јосифовски, со кој се разговараше за системот на донирање и дисрибуција на вишокот на храна во општината. На работниот состанок, Мицевски ја изнесе идејата и потребата од проширување на …

Повеќе »

Објавен вториот јавен повик „Предизвик за млади истражувачи” на Фонд за иновации и технолошки развој

Заменик министерот за образование и наука Петар Атанасов и директорот на Фонд за иновации и технолошки развој Јован Деспотовски денеска го презентираа вториот јавен повик за финансирање научно-истражувачки проекти во основни и средни училишта – „Предизвик за млади истражувачи”. Според првиот човек на ФИТР, целта на овој јавен повик е …

Повеќе »