НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Мариса Мајер заработи 36.6 милиони долари за 6 месеци

Директорката на Yahoo од средината на минатата година добива плата од 454 862 долари, на кои се додаваат и бонуси од 1,12 милиони долари во кеш и околу 35 милиони од акции, покажува финансискиот извештај на компанијата. Според финансискиот извештај на Yahoo главниот оперативен директор на компанијата Енрике де Кастро …

Повеќе »

Во САД гледаат по 10 милијарди интернет видео реклами месечно

Рекламата на онлајн видеото изгледа постигнала значително достигнување – во САД веќе е нормално интернет корисниците да гледаат над 10 милијарди реклами месечно, според comScore. Ефикасноста сепак е нешто сосема друго. Тоа значи дека само половина од сите луѓе кои се присутни во даден месец отвориле реклама во видео.

Повеќе »

Топ 10 на хакерските држави

Опкружени сме од компјутерски криминалци како од север, така и од југ. Кога станува збор за хакери, обично нашата прва асоцијација е Кина. Да, азиската држава навистина е често вмешана во компјутерски криминал, но пак не е единствениот вообичаен осомничен. Според рејтингот, изготвен од Akamai Technologies и претставен од агенцијата …

Повеќе »

Google се здоби со парична казна од 145 илјади евра

Судот во германскиот град Хамбург ја казни американската корпорација Google Inc. со глоба во износ од 145 илјади евра по обвинение за нелегално снимање на лични податоци, меѓу кои пораки, лозинки и фотографии предаде ZDNet. Според судската институција, во периодот 2008-2010 година Технолошката корпорација не само што фотографирала улици и …

Повеќе »

Неколку забрани на Google за очилата

Google објави специјални услови за користење на High-Tech очила-Google Glass Explorer Edition, пренесе ИТАР-ТАСС. Во соопштението на корпорацијата се наведува дека има забрана за препродажба на уредот. Ако договорот биде нарушен, уредот ќе биде исклучен без никакви компензации за собственикот. Корисниците уредот не можат да го препродаваат, и да го …

Повеќе »

Идиотски идеи за бизнис, кои станаа успешни компании

И апсурдната навидум идеја може да се прероди во успешен бизнис. Вистината е дека повеќето од познатите во моментов високо-технолошки компании се осудени на неуспех доколку се тргнува само од нивната оригинална замисла. Корисниците на дискусија од сајтот Quora си се потсетија за најкарактеристичните примери во овој поглед.

Повеќе »

IBM скратува 9700 Французи до 2015 година

Гигантот ИБМ ќе скрати околу 1400 работни места во Франција во следните две години, објавија локалните синдикати. За неколку дена од фирмата ќе достават план за намалување. “Раководството сака да скрати меѓу 1200 и 1400 места во наредните две години”, што е еквивалентно на 14% од вкупно 9700-те работници на …

Повеќе »

“Дигитално наследство” од Google

Американскиот интернет гигант Google објави нова услуга која им овозможува на корисниците да дефинираат што ќе се случи со нивните дигитални податоци по нивната смрт, пренесе германскиот весник “Ханделсблат”. Потребата од ваква програма расте поради силното поврзување на нашите животи со интернет, забележува “Ханделсблат”. Електронските пошти, онлаин сметките, фотографиите, документите …

Повеќе »

Google го купува WhatsApp за 1 милијарда долари

Американската технолoгична корпорација Google сака да ја купи популарната платформа за размена на текстуални пораки WhatsApp за сума од 1 милијарда долари. Според непотврдени информации на технолошкиот сајт DigitalTrends.com гигантот во интернет пребарувањето води тешки преговори со WhatsApp веќе повеќе од еден месец, а сопствениците на платформата упорно се обидуваат …

Повеќе »