НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

„НБСтат” – нов чекор за унапредување на дисеминацијата на статистичките податоци на Народната банка

Преку проект поддржан од Европската Унија е воспоставен нов статистички веб-портал. Од денес, официјалните статистички податоци кои ги изготвува Народната банка ќе им бидат достапни на корисниците преку новиот статистички веб-портал „НБСтат”. Станува збор за современа статистичка алатка креирана со проактивно користење на можностите на информатичката и на комуникациската технологија и на …

Повеќе »

Opel се врати во Русија: Zafira Life и Grandland X веќе се во салоните на дилерите

Opel се врати во Русија: Првите модели на германскиот производител на автомобили со седиште во Риселхајм пристигнаа во салоните на одредени избрани дилери во поголемите руски градови. Од денес, клиентите во Русија можат да ги нарачаат успешните Opel Grandland X SUV од Ајзенах и Zafira Life. PSA Групацијата започна со …

Повеќе »

Промовиран порталот за е-услуги со пристап до 127 електронски услуги за граѓаните на едно место

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, на вчерашната прес-конференција го промовираа Националниот портал за е-услуги. Во моментот на порталот за е-услуги се достапни 127 електронски услуги. 57 услуги за прв пат се нудат електронски, додека 70 се веќе …

Повеќе »

Информативен настан и обука за започнување на фазата планирање на распределба на земјоделско земјиште во процесот на консолидација на земјоделско земјиште

Денеска во просториите на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) во Скопје, проектот финансиран од Европската унија МАИНЛАНД, кој го спроведува ФАО заедно со МЗШВ, организира информативен настан за главните партнери во проектот, како и обука за геодетски компании, по повод започнување на фазата на планирање на распределба на …

Повеќе »

“Best Buy Car во Европа за 2020”: Новата Opel Corsa и Corsa-e ја добија наградата на AUTOBEST

Новата Opel Corsa отчукува насекаде: во септември, шестата генерација ја прослави својата светска премиера на IAA саемот во Франкфурт – за прв пат исто така и како електрична Corsa-e на батерии. Сега бестселерот кај малите автомобили ја освои престижната титула „Best Buy Car на Европа за 2020 година“. Жирито на …

Повеќе »

Млади иноватори креираа дигитални решенија за инклузија на деца и млади со попреченост

Викендов, се одржаа тридневни design thinking работилници на кои педесетина млади иноватори од нашата земја работеа на нивните дигитални решенија за премостување на бариерите со кои децата и младите со попреченост се соочуваат во образованието и секојдневниот живот. Овој младински предизвик е дел од партнерството на Фондацијата Телеком за Македонија …

Повеќе »

Ученици изработија еко-проекти за чиста вода, воздух и почва.

Еколошки филтер со зеолит за прочистување на водата, воздухот и почвата, систем за детекција на гасови во воздух во работни простории, пречистителна станица за отпадни води која може да се користи за наводнување особено во земјоделието се само дел од еко-проектите на кои работат ученици од повеќе основни и средни …

Повеќе »

Промовирана InnoTech Club, платформа за зголемување на свесноста за наука, технологија и иновации

Во услови кога се соочуваме со одлив на млади и кадар од земјава, а уделот на индустријата во БДП се намалува, го поставуваме прашањето како да создадеме економија базирана на знаење и на технолошки развој? Зголемување на свесноста за значењето на науката, технологијата  и иновациите е целта која сака да …

Повеќе »

Јавен повик на ФИТР за технолошки развој- олеснет пристапот до финансиска поддршка

  Фонд за иновации и технолошки развој го објави вториот повик од Планот за економски раст на Владата (ПЕР), наменет за ко-финансирани грантови за технолошки развој. Повикот е наменет за микро, мали и средни претпријатија и приватни здравствени установи (ПЗУ) кои сакаат да го унапредат нивото на технолошки развој. Директорот …

Повеќе »