НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Акционерите на Dell одобрија спојување

Од Dell објавија, дека ќе се здобијат во партнерство со компанијата Silver Lake Partners – глобална инвестициска компанија, специјализирана во областа на технологијата. Според договорот акционерите ќе добијат по 13.75 долари во кеш за секој дел од обичните акции на Dell. Освен тоа ќе биде вратена посебна дивиденда од 0,13 …

Повеќе »

Microsoft ќе откупи свои акции за уште 40 милијарди долари

Софтверскиот гигант Microsoft Corp ќе започне нова програма за откуп на сопствени акции во вредност до 40 милијарди долари. Бордот на директори на акционерското друштво одобрил купување, се вели во соопштението на сајтот на компанијата. Новата програма за откуп, која е неодредена, ќе ја замени старата, која исто така беше …

Повеќе »

Веќе има и паметен часовник

Samsung претстави паметен часовник надвор од програмата на Берлинскиот саем за потрошувачка електроника (IFA), објавија DPA и AFP. Уредот се синхронизира со мобилните уреди на корисникот, давајки му можност да спроведе телефонски разговори, да прави фотографии и прима пораки, без да се вади смартфонот од џеб. Samsung Galaxi Gear има …

Повеќе »

Nokia објави 150 -годишен план за развој

Nokia ќе се развива понатаму во областа на картографските услуги и мрежни технологии, соопшти претседателот на одборот на директори на компанијата Ристо Сииласмаа. По продажбата на телефонскиот бизнис на Microsoft, финскиот производител ќе го развива делот Nokia Solutions and Networks што е еден од најголемите производители и добавувачи на телекомуникациска …

Повеќе »

Во Instagram наскоро ќе има реклами

Шефот на одделот “Бизнис операции” во Instagram, Емили Вајт, изјави дека во популарната апликација наскоро ќе се појават реклами, пренесе “Волстрит журнал”. Тие ќе се наоѓаат во полето со функциите за откривање на нови фотографии и во пребарувачот. Во декември 2012 Instagram ги промени условите за користење, кои дозволија на …

Повеќе »

Yahoo! со ново лого

Yahoo! има ново ново лого за прв пат после 18 години, соопштија американските медиуми. Новиот дизајн беше презентиран како дел од трансформацијата на Yahoo!, откако компанијата ја назначи извршната директорка на Google Мариса Мајер за претседател и извршен директор пред 14 месеци. Мајер веќе ја промени првата страница на Yahoo!, …

Повеќе »

Серверот на “Викиликс” се продава на аукција

Серверот на ” Викиликс” со тајни документи на американската влада се продава на аукција на eBay. За наддавањето веќе се префрлени 10 000 долари.   Во описот на серверот во тендерот пишува дека станува збор за “извонреден уред кој го менува светот”. Се прецизира дека производот на кој се чуваа …

Повеќе »

LinkedIn планира експанзија со 1 милијарда долари

Професионалната социјална мрежа LinkedIn ќе се обиде да ја искористи високата цена на своите акции, при што планираат лансирање на нови вредности на берзата за 1 милијарда долари. Со средствата собрани планираат да ги прошират производите и технологијата која ги нуди, како и евентуално стекнување на други IT компании. Аналитичарите …

Повеќе »

Panasonic излегува од пазарот на паметни телефони

Јапонската корпорација Panasonic Corp. одлучи да го напушти пазарот на smartphone поради ниската популарност на своите производи во земјата. Тоа го соопштија претставници на компанијата, пренесува ИТАР-ТАСС. Корпорацијата објави дека ќе ја претстави последната линија на паметни телефони до крајот на годината, а потоа ќе го прекине развојот на нови …

Повеќе »