НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Топ 10 на хакерските држави

Опкружени сме од компјутерски криминалци како од север, така и од југ. Кога станува збор за хакери, обично нашата прва асоцијација е Кина. Да, азиската држава навистина е често вмешана во компјутерски криминал, но пак не е единствениот вообичаен осомничен. Според рејтингот, изготвен од Akamai Technologies и претставен од агенцијата …

Повеќе »

Google се здоби со парична казна од 145 илјади евра

Судот во германскиот град Хамбург ја казни американската корпорација Google Inc. со глоба во износ од 145 илјади евра по обвинение за нелегално снимање на лични податоци, меѓу кои пораки, лозинки и фотографии предаде ZDNet. Според судската институција, во периодот 2008-2010 година Технолошката корпорација не само што фотографирала улици и …

Повеќе »

Неколку забрани на Google за очилата

Google објави специјални услови за користење на High-Tech очила-Google Glass Explorer Edition, пренесе ИТАР-ТАСС. Во соопштението на корпорацијата се наведува дека има забрана за препродажба на уредот. Ако договорот биде нарушен, уредот ќе биде исклучен без никакви компензации за собственикот. Корисниците уредот не можат да го препродаваат, и да го …

Повеќе »

Идиотски идеи за бизнис, кои станаа успешни компании

И апсурдната навидум идеја може да се прероди во успешен бизнис. Вистината е дека повеќето од познатите во моментов високо-технолошки компании се осудени на неуспех доколку се тргнува само од нивната оригинална замисла. Корисниците на дискусија од сајтот Quora си се потсетија за најкарактеристичните примери во овој поглед.

Повеќе »

IBM скратува 9700 Французи до 2015 година

Гигантот ИБМ ќе скрати околу 1400 работни места во Франција во следните две години, објавија локалните синдикати. За неколку дена од фирмата ќе достават план за намалување. “Раководството сака да скрати меѓу 1200 и 1400 места во наредните две години”, што е еквивалентно на 14% од вкупно 9700-те работници на …

Повеќе »

“Дигитално наследство” од Google

Американскиот интернет гигант Google објави нова услуга која им овозможува на корисниците да дефинираат што ќе се случи со нивните дигитални податоци по нивната смрт, пренесе германскиот весник “Ханделсблат”. Потребата од ваква програма расте поради силното поврзување на нашите животи со интернет, забележува “Ханделсблат”. Електронските пошти, онлаин сметките, фотографиите, документите …

Повеќе »

Google го купува WhatsApp за 1 милијарда долари

Американската технолoгична корпорација Google сака да ја купи популарната платформа за размена на текстуални пораки WhatsApp за сума од 1 милијарда долари. Според непотврдени информации на технолошкиот сајт DigitalTrends.com гигантот во интернет пребарувањето води тешки преговори со WhatsApp веќе повеќе од еден месец, а сопствениците на платформата упорно се обидуваат …

Повеќе »

Поминуваме 2 милијарди минути во Skypе на ден

Корисниците на комуникациската платформа Skype поминуваат вкупно по 2 милијарди минути во системот. Оваа импресивна статистика беше објавенa од софтверскиот гигант Microsoft, кој во 2011 година го купи Skype за 8,5 милијарди долари, потсетуваат од технолошкиот сајт Еweek.com. Во овие 2 милијарди минути, кои се изедначуваат грубо на цели 3805 …

Повеќе »

iPad ја слави својата трета годишнина

Таблетот на Apple беше претставен на 3 април 2010. На почетокот публиката не беше импресионирана од новиот производ и не веруваше во успешниот развој, но уште со самото појавување iPad’от го промени радикално пазарот. Apple успеа да продаде вкупно 121 милиони таблети во вредност од 67,7 милијарди долари, а во …

Повеќе »