НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

MixBit – новиот YouTube

Еден од основачите и поранешен шеф на YouTube Чад Харли го објави лансирањето на новиот видео сервис MixBit, пренесува технолошкиот портал Mashable. Според зборовите на креаторите, проектот нема да биде директен конкурент на YouTube, а е создаден со цел да стане платформа за соработка и создавање на кориснички видео содржини.

Повеќе »

Социјалните медиуми стануваат канал за корпоративни информации во САД

Американските компании, ќе можат да го користат Twitter, Facebook и другите социјални медиуми за ширење на важните информации кон своите инвеститори и партнери. Тоа го соопштија во вторникот од американската Комисија за хартии од вредност и берзи (Securities and Exchange Commission – SEC). Одобрението ќе им помогне на компаниите полесно …

Повеќе »

Кина: $ 210 милијарди за онлајн трговијата

Минатата година обемот на продажбата на мало на интернет изнесувало 1,32 трилиони јуани (210,39 милијарди долари), што е раст од 64,7% во однос на 2011 година. Ова го соопшти денеска шефот на Интернет здружението на Кина Лу Веи. Едноставниот шопинг преку интернет помага во растењето на овој сегмент од пазарот.

Повеќе »

Шведска отстрани збор од јазикот поради Google

Шведски лингвисти официјално отстранија збор од јазикот во протест против американскиот интернет гигант Google. Во шведскиот јазик неологизмот ogooglebar – “о-Гугл-бар” се користи повеќе од една година со значењето “нешто што не може да се најде преку пребарувач на интернет”

Повеќе »

Yahoo платиле 30 милиони долари на 17-годишно дете

Најголемиот американски веб портал Yahoo ја купиле мобилната стартап компанија Summly за 30 милиони долари. Ова го соопшти агенцијата “Блумберг”, а зделката беше прогласена официјално вчера, но без притоа да се споменуваат детали околу неа. Парите ќе одат во џебот на 17-годишниот сопственик на Summly Ник Д’Алоисио. Во Summly Д’Алоисио …

Повеќе »

Марк Зукерберг влегува во политиката?

Марк Зукерберг, коосновач и извршен директор на светската социјална мрежа Facebook, ги разгледува можностите за формирање на политичка партија, која ќе ги поддржува различните каузи поврзани со имиграцијата, економијата, образованието и финансирањето на научни проекти. Ова го соопшти агенцијата “Блумберг”. Според одредениот извор 28-годишниот милијардер размислува за формирањето на ваквата …

Повеќе »

Основачот на Twitter кандидат градоначалник на Њујорк?

Основачот на социјалната мрежа Twitter Џек Дорси планира да се кандитира за градоначалник на Њујорк, пренесува ИТАР-ТАСС. 36-годишниот програмер и бизнисмен, чие богатство е над една милијарда долари, изјави дека Њујорк одамна го привлекува со својата енергија и “наелектризираност”.

Повеќе »

Apple патентираa систем за виртуелна реалност

Apple доби патент за нова технологија за виртуелна реалност. Таа е способна да препознава објекти од реалниот живот кои се визуелизираат во видео клипови на уредите. Системот прикажува корисни информации за секој од елементите во видеото, за кој има претходно поставени податоци.

Повеќе »

И Twitter влегува во музичкиот бизнис?

Социјалната мрежа за микро блогови Twitter разработува нова мобилна музичка апликација која ќе им овозможи на корисниците да симнуваат и делат музички датотеки под уредите на Apple пренесува “Блумберг”. Апликацијата ќе стримува музика директно од SoundCloud – со седиште во Берлин. Минатата година Twitter ја купија стартап компанијата We Are …

Повеќе »