НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Го казнија Google поради Street View

Google ќе мора да плати парична казна од 7 милиони долари, за да постигне договор за дело за собирање на лични информации од автомобилите кои градат Street View во САД. Тие собирале лозинки и пораки од безжични Wi-Fi мрежи на домаќинства и канцеларии, кои не биле заклучени со лозинка. Google …

Повеќе »

Google отпушти 10% од вработените во Motorola

Минатата година, Google ја купи Motorola со цел да ги искористи сите производи и патенти и директно да се натпреварува со Samsung, HTC и останатите производители. Сепак, потребна е напорна работа бидејќи Motorola не ги исполнува очекувањата.. Motorola веќе поминува низ корпоративно реструктуирање. Во август, отпуштени беа 4,000 вработени, а …

Повеќе »

Новиот Facebook доаѓа за неколку часови

Социјалната мрежа Facebook го претстави својот целосно изменет проток на вести (news feed) за време на специјалниот настан во Менлоу парк, Калифорнија, пренесува ABC. Листата на надградби е целосно освежена. Сега тој е со убави големи слики и со поделби, има различни видови содржини. Се очекува промената да влијае на сите …

Повеќе »

Microsoft казнет со 731 милион долари

Во 2009-та година, Microsoft беше приморан да им овозможи на Windows корисниците да изберат сопствен веб прелистувач, наместо форсирање на Internet Explorer. Обврската на Microsoft за оваа должност трае до 2014-та година. Сепак, истрага од страна на комисијата откри дека компанијата не го почитувала целосно овој договор. Со лансирање на …

Повеќе »

Facebook ќе лансира нов News Feed, поголеми фотографии и реклами

Настанот кој веќе на големо Facebook го најавува ќе се однесува на лансирањето на нови филтри во News Feed. Новите филтри покрај веќе постоечките топ стории и последни стории, ќе вклучува Photo Feed и Music Feed.

Повеќе »

Нова казна за Microsoft во ЕУ

Антимонополските регулаторни тела на ЕУ се подготвуваат да воведат голема парична казна на Microsoft за непочитување на можноста да избираат конкурентни интернет прелистувачи. Комесарот за конкуренција Хоакин Алмунија ќе ја објави својата одлука во Гринич, прецизира изворот на агенцијата, цитиран од агенциите. Се очекува Алмунија да ја користи казната за …

Повеќе »

Apple е најпосакуваната компанија во светот!

Apple шести пат по ред се најде на врвот на листата на најпосакувани компании во светот од страна на магазинот Fortune. И покрај тешките периоди, Apple сеуште добива почит и восхит од врвните луѓе во други компании… Компанијата ги победи Google и Amazon, кои се најдоа на второто и третото …

Повеќе »

Facebook се менува од 7 март

Социјалната мрежа Facebook ќе ја промени насловната страница од 7 март. Компанијата закажала прес-конференција со покани до одредени медиуми во централата во Менло Парк, Калифорнија, за овој датум. За време на настанот ќе се претстави новиот дизајн на News Feed, соопштува Business Insider.   News Feed е клучот за рекламниот …

Повеќе »

Google освои важна битка против германските медиуми

Технолошката компанија Google освои важна битка во Европа, откако германските пратеници го одобрија нацрт-законот, според кој интернет гигантот нема да биде обврзан да плаќа за содржини со линкови од сајтовите. Нормативната промена мина во долниот дом на германскиот парламент во петокот, соопштува The Wall Street Journal. Таа дава право на …

Повеќе »