НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

5 глобални трендови за 2013!

На што треба да посвети внимание бизнисот во претстојната година? Кои се трендовите кои ќе поставуваат насоки за развој во 2013? Меѓународните експерти ги сумираат прогнозите во извештајот Global Trends Report за 2013. Видете ги трендовите на кои бизнис лидерите мора да посветат внимание во 2013:

Повеќе »

Најбогатиот Арап инвестира 300 милиони долари во Twitter

Саудискиот принц Алуалид бин Талат, кој е најголем индивидуален акционер во Citigroup Inc., и неговата компанија Kingdom Holding Co. инвестирале 300 милиони долари во купување на “стратешки удел” во микроблогот Twitter Inc, информира Bloomberg. “Инвестицијата е резултат на неколкомесечни преговори”, се вели во соопштението на Kingdom Holding до берзата на …

Повеќе »

Samsung vs. Apple

Патентот на американскиот технолошки гигант Apple за функцијата на екранот на допир, кој овозможува да се зголемува или намалува со помош на прстите, е прогласен за неважечки. Патентот е еден од оние врз основа на кои судот во Калифорнија одлучи во август дека Samsung мора да плати парична казна од …

Повеќе »

Основачот на Facebook подари акции од 500 милиони долари

Марк Зукерберг е основачот и во моментов главен акционер во најголемата социјална мрежа на планетата. Зукерберг се разделил со 18 милиони хартии од вредност во име на добротворна кауза на фондот Silicon Valley Community Foundation. Тоа е најголемиот гест направен досега од основачот и лидер на популарната социјална мрежа, забележуваат …

Повеќе »

Facebook се подготвува за видео реклами?

Социјалната мрежа Facebook пушта нова апликација која ќе вклучи стриминг на видео реклами пред новинарскиот проток на страниците на корисниците. Се очекува ова да се појави во првата половина на следната година, пренесува Reuters, повикувајќи се на информации од неколку менаџери од индустријата, кои биле информирани за плановите на компанијата …

Повеќе »

Министерот Ивановски на изборот за „Сајт на годината 2012„

„Оф-нет„ е прогласен за најдобар македонски сајт во 2012 година. На второто место се најде „Факултети”, додека на третото се пласира „Курир”. Ова се резултатите од третиот избор на најквалитетни интернет-медиуми што се одржа денес во Инфо центарот на Европската Унија во Скопје. Изборот на најдобрите сајтови го отвори министерот …

Повеќе »

Apple стана втор најголем производител на телефони

За прв пат во историјата, според извештајот за пазарниот удел на мобилни уреди (comScore’s MobiLens U.S. mobile market share report), Apple стана вториот најголем глобален производител на телефони. Компанијата го зголеми пазарниот удел во последното тромесечие за 1,5 процентни поени, достигнувајќи пазарен удел од  17,8%. Иако со пораст од само …

Повеќе »

Само 9% од Европејците купуваат онлајн од друга држава во ЕУ?!

Само 9% од Европејците купуваат онлајн во друга земја од заедницата на Европскиот сојуз, покажуваат истражувањата на Европската комисија. Главната загриженост била, дека нарачаната стока нема да пристигне. Освен тоа, доколку во иднина настане оштетување, корисниците стравуваат дека нема да можат да ги вратат истите оштетени производи. Не само потрошувачите, …

Повеќе »

Направени рекордни 59.1 милијарди долари, преку онлаин продажби во САД

Рекордни 59.1 милијарди долари, преку онлаин-трансакции за прв пат се направија во САД. Тоа се случило на Black Friday (црниот петок) во САД и викендот за Денот на благодарноста, соопштија светските агенции. Според податоците на Федерацијата за малопродажба во САД во “црниот петок” Американците потрошиле рекордни 59.1 милијарди долари (околу …

Повеќе »