НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

SABRE Awards EMEA 2019: Агенцијата Грејлинг ја основи наградата за Public Affairs Consultancy of the Year

Агенцијата Грејлинг е прогласена за побeдник во категоријата Public Affairs Consultancy of the Year на гала настанот  SABRE Awards EMEA 2019, што се одржа во Лондон. Партнер на Грејлинг на македонскиот пазар е агенцијата за односи со јавност Елемент ПР, одговорна за комуникациски услуги во Македонија, Косово и Албанија. Ова партнерство …

Повеќе »

Фондацијата Анѓушев им додели стипендии на македонските тинејџери вицешампиони на европскиот квиз на парите

Фондацијата Анѓушев, основана од вицепремиерот проф. д-р Кочо Анѓушев на младите велешани, Викторија Панова и Марко Инѓилизов, кои го освоија второто место на финалето на Европскиот квиз на парите што се одржа во Брисел, Белгија, им додели стипендии до крајот на нивното школување. На денешната средба со младите ентузијасти, вицепремиерот им го честиташе постигнатиот …

Повеќе »

Спортски викенд со Арена Спорт каналите достапни за сите MaxTV корисници

На само неколку дена сме пред стартот на спектакуларниот спортски викенд на 1 и 2 јуни, кога ќе се одиграат најважните два спортски настани на годината: ракометниот Final 4 во Келн, и финалете од UEFA Champions League. Натпреварите ќе може да се следат на Арена спорт каналите кои овој викенд …

Повеќе »

Кина го покажа возот прототип на маглев, кој достигнува брзина од 600 км / ч

Нов “лебдечки” воз, кој може да достигне брзина од 600 км / ч, прототип на маглев (магнетно левитациски) воз, е еден чекор поблиску да стане реалност во Кина, пишува CNN. Во четвртокот прототипот на најбрз кинески воз, беше претставен во источниот кинески град Кингдао. Тој е развиен од државната Кинеска …

Повеќе »

Финансиска поддршка од ФИТР за учество на ученици на повеќе меѓународни натпревари и олимпијади

Фонд за иновации и технолошки развој ќе го поддржи учеството на меѓународни натпревари и олимпијади на ученици од тимовите на “Друштвото на физичари на Македонија”, „Сојузот на техничари и технолози на Македонија”, Фондацијата за промовирање на иновативно учење, едукација и личен развој Стем Академија и од ОУ “Јохан Хајхрих Песталоци” од Скопје. Тимот …

Повеќе »

„Литературни искри“ Гостивар: Поетско Гран При за Димитар Арнаудов

Денес во Гостивар се одржа шестиот по ред Меѓународен поетски фестивал „Литературни искри“.  На манифестацијата со свои стихови се претставија петнаесетина поети финалисти, а настанот беше заокружен со доделување на фестивалските награди. Гран При годинава доби Димитар Арнаудов од Стојаково, Гевгелија. Првото место и припадна на Спасија Бежановска од Охрид, …

Повеќе »

Царовска: Се подготвуваме да отвориме Ресурсен центар за креирање на родово одговорни политики и буџетирање

Владина делегација од Република Северна Македонија присуствуваше на тридневната студиска програма за родово одговорно буџетирање, чиј домаќин беше владата на Мароко. Целта на студиската посета беше запознавање со меѓународно признати добри практики на Ресурсниот центар за креирање на родово одговорни политики и буџетирање во Рабат, Мароко. Министерката за труд и …

Повеќе »

Европските вредности претставени пред младите на Свети Николе

Европскиот автобус изминатата недела пристигна во Свети Николе, со што тргна патувачкиот караван со европските амбасадори, млади, студенти, уметници и спортисти, како дел од кампањата „ЕУ за тебе“. Се возеа велисипеди, се истакнуваа аевропските вредности, се дебатираше. Светиниколските ученици од СОУ „Кочо Рацин“го заплиснаа францускиот амбасадор во Македонија, Кристијан Тимоние …

Повеќе »

ЗАЕДНИЧКИ ПОТТИК И ПОДДРШКА, ИНСПИРАЦИЈА И УМЕТНОСТ НА 38 ИЗДАНИЕ НА МАЛИОТ БИТОЛСКИ МОНМАРТР

Ентузијазам, креативна енергија и гости од повеќе земји од светот, ја исполнија Старата битолска чаршија, каде и покрај врнежливата вечер, вљубениците во детското ликовно творештво, со спектакуларен огномет го означија почетокот на 38 издание на Малиот битолски Монмартр. До 30 мај, во чест на своите патрони, студиото на Сесловенските просветители …

Повеќе »