НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Nokia објави верзија на Lumia за кинескиот пазар

Финскиот производител на телефони Nokia забележа профит во последните три месеци на 2012 година. Од компанијата велат дека изгледите за трговија се тешки и дека нема да исплаќа дивиденди. Тоа е нешто што се случува за првпат на нивните акционери во последните 20 години, информира “Би-Би-Си”. Добивката за кварталот пред …

Повеќе »

Акциите на Google скокаат со 5%

Американската интернет компанија Google забележа раст од 36% во приходите во четвртиот квартал од минатата година. Од раководството соопштуваат дека стигнале до годишен приход од 50 милијарди долари, за прв пат во историјата. Профитот на компанијата ги зголемил до 10.65 долари по акција, што се покажа над просечните очекувања на …

Повеќе »

Пазарот за мобилни бизнис апликации ќе достигне 50 милијарди долари до 2017

Над 200 милиони луѓе во светот ќе користат апликации за работа оваа година, покажа истражување на Strategy Analytics Мобилните бизнис апликации, кои ja стимулираат соработката и продуктивноста во работата, стануваат се повеќе популарни. Нивниот пазар во 2012 достигна 25 милијарди долари, се наведува во студија на истражувачката компанија Strategy Analytics, …

Повеќе »

Со оригинална идеја Google освои печатена реклама

Американскиот весник USA Today објави дека го наградува Google со печатените реклами на целите страници со вкупна вредност од 1 милион долари за идејата и за рекламирање на социјалната мрежа Google +. Со оваа идеја интернет гигантот освои конкурс за најдобра креативна и оригинална печатена реклама, организирана од весникот.

Повеќе »

Facebook најави новитети

Социјалната мрежа Facebook ќе лансира свој пребарувач, соопштува технолошкиот сајт Pocket-Lint. На овој начин компанијата ќе се соочи со ново конкурентно поле со својот ривал на Google, кој постојано зема замав во јавниот простор со социјалната мрежа Google. Се очекува денеска Facebook да ги објави своите нови планови. Иако точните …

Повеќе »

Почнува ли ерата на “пост смартфон”?

На саемот за електроника во Лас Вегас француската Parrot и јужнокорејската Moneual претставија систем за комуникација со кондензирани растенија. Сензорот реагира на траги од влажност, осветлување и температура и преку системот за консултации крева тревога на Smartphones, кога растението има потреба од нешто. Лиза Хатчисон од LG Electronics вели дека …

Повеќе »

Lenovo стапува во “PC plus” ерата

Шефот на кинеската Lenovo, која според некои истражувања веќе е производител № 1 во светот на компјутери, смета дека светот не оди кон “post-PC”, а во “PC plus” ера, соопшти Reuters. Извршниот директор на компанијата Јан Јоанцин не се согласува со мислењето на основачот на Apple Стив Џобс за “посткомпјутерната” …

Повеќе »

Дигиталната реклама беше рудник од 100 милијарди долари во светски рамки во 2012 година

Вредноста на дигиталното рекламирање во светот за првпат надмина 100 милијарди долари во 2012 година, според eMarketer, кои предвидуваат дека овој бизнис ќе се зголеми за уште 15.1% оваа година. За споредба, растот на дигиталната рекламирање во 2012 година бил 17.8%. Доцнењата се стапка на раст која е природна последица …

Повеќе »