НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Facebook со нова политика за користење на личните податоци

Од 1 јануари социјалната мрежа Facebook воведува нова политика за употребата на личните податоци на потрошувачите, која овозможува нивно предавање на трети лица без дозвола на носителот, пренесе ИТАР-ТААС. Во соопштението се вели дека секој корисник автоматски се смета за согласен со новата политика, ако продолжи да го користи Facebook …

Повеќе »

Социјалната мрежа Tumblr стана најбрзо растечка во светот

Tumblr веќе е најбрзо растечката социјална мрежа. Таа привлекува најмногу нови корисници во последните шест месеци, покажува анализата на Global Web Index, велат од TechCrunch. Бројот на активни корисници во сопственост на платформата Yahoo се зголеми за 120% за овој период. За споредба, растот на Facebook е само 2%. Сепак …

Повеќе »

Дали се Американците интернет образувани?

Студија на Pew Center се обиде да дознае каков е просекот на интелигенцијата на веб ниво кај Американците, пишува The Washington Post. Поголемиот дел од луѓето одговориле правилно на 11 од 15-те зададени прашања. Учесниците во студијата покажаа дека умеат да се служат со глобалната мрежа и ја познаваат нејзината историја. …

Повеќе »

Смартфонот на Amazon рекордно поевтинува

Смартфонот на Amazon Fire Phone рекордно поевтине и некодираната верзија се продава за 199 долари, што е далеку под првично објавената цена од 649 долари, објави „Бизнис инсајдер”. Освен тоа, оваа цена е премногу ниска за некодиран телефон во принцип. Повеќето паметни телефони во САД одат по 199 долари со …

Повеќе »

Брајан Вајт: Ѕвездите се добро наредени за Епл, па таа ќе сјае светло оваа сезона

Со зголемувањето на цената на акциите на Епл, зголемена е пазарната вредност до повеќе од 700 милијарди долари. Така американскиот технолошки гигант стана првата компанија која го преминува овој праг. Цената на акциите на Епл скокнале со близу 1% во утрото со тргување до 119,75 долари, со што пазарната капитализација …

Повеќе »

Huawei ја штрекна телеком индустријата во Европа

Десет телекомуникациски компании од Европа најавија дека во следните пет години ќе инвестираат 150 милијарди евра во развој на секторот со цел да го направат поконкурентен. Заедничкото соопштение доаѓа како одговор на одлуката на кинескиот гигант Huawei да вложи 1,5 милијарди евра во телекомуникациската индустрија на Франција. Во листата од …

Повеќе »

Amazon ги поврза корисниците и давателите на услуги

Еден од најголемите онлајн трговци во светот Amazon.com сега нуди нов вид на услуга наречена Amazon Local Services. Во суштина, таа претставува пазар за услуги обезбедени од локален бизнис, кои онлајн купувачите можат да го користат. Услугата е веќе активна во Њујорк, Лос Анџелес и Сиетл и се тестира во …

Повеќе »

Како популарните бизнис лидери организираат состаноци?

Лошо организираните работилници чинат милијарди на бизнисот во светот. Добрата организација е од витално значење како за ефикасното користење на времето на бизнис лидерите, така и на вработените. За да се сигурни дека трошат еден од највредните ресурси – времето, извршните директори следат различни стратегии. Business Insider ги открива приодите …

Повеќе »

PayPal ги открива тајните на онлајн шопингот

Новото истражување на компанијата ги истакнува главните трендови при шопингот надвор од границите на сопствената земја. САД, Кина и Велика Британија се најпопуларните дестинации за прекуграничен онлајн шопинг. Ова го покажува последното истражување на PayPal за прекуграничен шопинг преку интернет. 26% од корисниците купуваат од САД, 18% од Кина и 17% …

Повеќе »