НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

56% од Европејците редовно користат мобилни апликации за шопинг

Повеќе од половина од Европејците со паметни телефони веќе имаат инсталирани апликации за шопинг, но само 56% од нив ги користат редовно. Ова го покажува студија за мислењето на потрошувачите во врска со начинот на кој се користат мобилните апликации за шопинг во моментов. 38% од европските сопственици на телефони …

Повеќе »

Го делат eBay на два дела, а PayPal станува независна компанија

Американскиот гигант за онлајн продажба eBay ги послуша акционерите и стана својата подружница за PayPal плаќања во независна компанија од следната година. Во зависност од нивното учество во друштвото, акционерите на eBay ќе добијат акции на идната компанија. На овој начин тие ќе можат да применат „насочени инвестициски стратегии” и …

Повеќе »

Нова социјална мрежа се заканува дека ќе го „шутне“ Facebook

Нова социјална мрежа се заканува да го помести Facebook, бидејќи го поседува единственото нешто што сајтот на Марк Цукерберг никогаш веќе не може да го постигне – недостатокот на реклами. Ello.co е нов сајт, за кој многумина веруваат дека претставува реална закана за Facebook. Социјалната мрежа беше лансирана пред 6 …

Повеќе »

Интернет гигантот Alibaba отворa сопствена банка

Кинескиот интернет Merchant Alibaba, кој пред десет дена направи импресивно деби на берзата во Њујорк, може да се здобие со сопствена банка. Тоа станува јасно од пораката на кинескиот банкарски надзор, според кој компанијата има добиено дозвола за отворање на приватна банка, соопштува Ројтерс.

Повеќе »

Европската комисија го обвинува Apple за даночно затајување

Apple ќе биде обвинета од страна на Европската комисија (ЕК) за неовластени даночни договори со ирската Влада за период од над две децении, соопшти Financial Times. Според информациите на весникот, ако обвиненијата бидат докажани, може да доведе до најголемата казна во историјата на компанијата од “неколку милијарди долари”. Прелиминарната истрага …

Повеќе »

Ова е победничката летна “selfie” фотографија поставена на 3 билборди во Скопје

Во рамките на летната кампања “Like” за бесплатен Facebook, Вип оператор организираше избор за најдобра летна “selfie” фотографија снимена со мобилен телефон за фановите на Facebook. Денес, Вип ја претстави победничката “selfie” фотографија и нејзиниот креатор Мартин Петровски. Победничката фотографија која е поставена на 3 билборди во Скопје, беше избрана …

Повеќе »

Samsung ја прекинува продажбата на лаптопи во Европа

Samsung најави дека ја прекинува продажбата на своите преносни компјутери во Европа. Одлуката на јужнокорејската компанија го следеше текот на Sony, кои порано во годината одлучија да го продадат делот за преносни компјутери Vaio и генерално да се повлечат од РС пазарот. “Ние брзо се адаптираме на промените во побарувачката …

Повеќе »

После првиот гаф на Apple, паднаа нивните акции

Apple го направи првиот голем гаф после највпечатливата презентација на новите модели на iPhone. Компанијата повлече надградба на новата верзија на оперативниот систем на смартфоните iOS 8, откако корисниците се пожалија дека обновувањето предизвикувало губење на обем, информираше “Блумберг”. Apple ја објави најновата верзија вчера (24 септември), по што серијата …

Повеќе »

Facebook пушта летала за безжичен интернет

Компанијата Facebook планира во 2015 година во воздухот да крене огромни беспилотни летала за обезбедување на безжичен интернет. Веста беше објавена за време на состанокот во Њујорк од Џеил Мегваер, директор на лабораторијата на Facebook, пренесува Ен Би Си њуз. Според зборовите на Мегваер машините ќе бидат со огромни димензии како …

Повеќе »