НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Google го купува Dropcam за $ 555 милиони

Интернет гигантот Google го купил производителот на CCTV камери Dropcam. Зделката е вредна околу 555 милиони долари, соопшти Bloomberg. Во петокот беше потпишан прелиминарен договор, по што претстои да бидат допрецизирани деталите. Камерите на Dropcam можат да бидат ставени секаде во домот и да бидат проверени од секој паметен телефон …

Повеќе »

Голема хуманитарна акција на Стопанска банка АД – Скопје

По повод 70-годишнината од своето постоење, Стопанска банка денеска започна голема хуманитарна акција под мотото „Подари насмевкаˮ, во која секој може да учествува, да ја донира својата насмевка, а колку повеќе насмевки се собираат, толку повеќе средства од Банката ќе бидат донирани. Акцијата која се очекува да биде масовно поддржана, …

Повеќе »

Азија стана најголемиот e-пазар во светот

Азиско-пацифичкиот регион го зазеде првото место на најголем е-пазар во светот од Европа, благодарение на Кина, покажува новото истражување објавено од EurActiv. Регионот предвиде 16,7% раст, или вкупно 406.1 милијарди долари. Европа беше најголемиот е-пазар во светот откако се префрли Северна Америка од првото место пред две години.

Повеќе »

BlackBerry склучи договор со Amazon за 200 000 апликации

Канадската компанија BlackBerry објави дека склучила договор со Amazon, според која повеќе од 200 000 апликации ќе станат достапни за новата верзија на оперативниот систем на канадската компанија преку онлајн продавницата на Amazon App Store, пишува TheNextWeb. Популарните апликации како Groupon и Netflix ќе можат да се симнат директно од …

Повеќе »

YouTube отстранува илјадници музички спотови

YouTube ги објави плановите да лансира платена музичка услуга. Од компанијата изјавија дека се здружуваат со стотици водечки и независни музички продукциски компании за лансирање на таква платформа пренесе „Ројтерс” Од сајтот одбија да коментираат за условите на трансакции со компаниите, но рекоа дека новата услуга ќе донесе свежи приходи …

Повеќе »

Facebook објави нова апликација

Facebook официјално ja претстави својата нова апликација Slingshot што веќе е достапна за симнување за двете најпопуларни мобилни платформи iOS 7 и Android Jelly Bean, или повисоки верзии на платформата Google. Апликацијата овозможува испраќање на пораки, во кои може да се прикачат видео клипови и слики, но тие можат да …

Повеќе »

Ирак го блокира Facebook, Twitter и YouTube

Владата на Ирак ги блокираше социјалните мрежи Facebook, Twitter и YouTube во обид да ги запре џихадистите на земјата, кои комуницираат преку нив, пренесоа светските медиуми. ISIS („Исламска држава во Ирак и Левант”) веќе го зазеде Мосул и Тикрит. Идејата е да се успори колку што е можно повеќе кон …

Повеќе »

Amaya Gaming го купува PokerStars за 4,9 милијарди долари

Канадската компанија за интернет обложување Amaya Gaming Group го купува PokerStars за 4,9 милијарди американски долари. Најголемата компанија на пазарот за интернет обложување, е проценета на 4 милијарди долари. Канадската компанија со седиште во Монтреал, објави дека договорот ќе биде завршен до 30 септември. PokerStars и Full Tilt Poker се …

Повеќе »

Twitter објави за над 12 милиони пораки за почетокот на Мундијалот

Од вчера сите зборуваат само за едно – најголемиот спортски настан на планетата, имено Светското првенство во фудбал. Манијата е особено евидентна во социјалните мрежи. Корисниците на Twitter испратиле повеќе од 12,2 милиони пораки за време на првиот натпревар од Мундијалот.

Повеќе »