НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Apple и Microsoft имаат повеќе финансиски резерви од Германија и Франција

Компаниите во светот се уште не ја заборавиле кредитната криза – резултат од глобалната финансиска криза, во годините по 2007 година. Во тоа време дури најпознатите долгорочни финансиски корпорации испитуваа тешкотии во пречекот на краткорочните финансиски обврски. За да се извлечат од ситуацијата, компаниите започнаа стратегии, водечки до акумулација на …

Повеќе »

Windows XP е веќе историја

Ако сеуште го користите оперативниот систем Windows XP, време е да размислите за промена. Microsoft ја запре нејзината поддршка од денес. Експертите сепак не брзаат со катастрофалните прогнози. Многу светски банки имаат склучено договор со Microsoft и продолжен рок за одржување на нивните системи. Сега целиот систем ќе биде освежен …

Повеќе »

Таблети Samsung за маринците на САД

Маринскиот корпус на САД ќе биде опремен со таблети Samsung. Уредите ќе им помагаат на маринците на САД да ги координираат активностите пред почетокот на копнените операции. Вооружени со таблети, маринците ќе разменуваат информации за време на летот и ќе добиваат информации преку безбедна Wi- Fi мрежа со пристапна точка, …

Повеќе »

Турскиот суд нареди укинување на забраната за YouTube

Турскиот суд нареди да биде укината забраната за пристап до платформата за видеосподелување YouTube, соопшти турскиот телевизиски канал НТВ. На 27 март владата на земјата нареди да биде блокиран пристапот до сајтот, откако таму беше распространето пиратско снимање на разговор во кој турските одговорни претставници разговараат за хипотезата за воена …

Повеќе »

Vodafone инвестира 1 милијарда фунти во Велика Британија во 2014 година

Британскиот концерн Vodafone најави дека ќе создаде 1.400 работни места преку отворање на 150 нови продавници во 2014 година, објави BBC. Инвестицијата на телефонската компанија во Велика Британија ќе достигне 1 милијарда фунти во 2014 година, што е највисока во историјата на Vodafone. Од компанијата додадоа дека парите делумно ќе …

Повеќе »

Засилени контроли и законски санкции за оние кои користат нелиценциран софтвер во работењето

Координативното тело за интелектуална сопственост на Република Македонија и надлежните судови во Република Македонија во изминатиот период ги засилија своите мерки во борбата против софтверската пиратерија. По успешните акции на Нaционалното координативно тело и откривање на компјутерска опрема која неовластено користи туѓ софтвер, дојде и до судска завршница на овие …

Повеќе »

Gmail наполни 10 години

Нема шега, денес е роденденот на услугата на Gmail. Точно пред 10 години Google ја обезбеди на своите корисници, пренесоа Стандард Њуз. Интересот за услугата е огромен од самиот почеток. За да избегне проблеми, Google направи регистрација во Gmail само со покана од некој друг корисник. Самиот сервис пак останува …

Повеќе »

BlackBerry со помала од очекуваната загуба

Канадскиот производител на smartphone BlackBerry забележа помала загуба од очекуваната на аналитичарите. Компанијата изгубила 423 милиони долари во фискалниот четврти квартал изминатата година. Една година порано производителот имаше профит од 98 милиони долари. Приходите на BlackBerry се намалија за 64 % во текот на годината, достигнувајќи до 976 милиони долари …

Повеќе »

Apple ги даде Samsung на суд уште еднаш

Американскиот техногигант Apple даде тужба против својот главен конкурент – Јужнокорејската компанија Samsung. Ова го пренесе The Guardian. Според податоците на изданието, Apple сака да добие по 40 долари за секој уред на Samsung. Од Apple тврдат дека Samsung прекршила пет патенти и ги користи нивните технологии во новите уреди. …

Повеќе »