НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Google го купува WhatsApp за 1 милијарда долари

Американската технолoгична корпорација Google сака да ја купи популарната платформа за размена на текстуални пораки WhatsApp за сума од 1 милијарда долари. Според непотврдени информации на технолошкиот сајт DigitalTrends.com гигантот во интернет пребарувањето води тешки преговори со WhatsApp веќе повеќе од еден месец, а сопствениците на платформата упорно се обидуваат …

Повеќе »

Поминуваме 2 милијарди минути во Skypе на ден

Корисниците на комуникациската платформа Skype поминуваат вкупно по 2 милијарди минути во системот. Оваа импресивна статистика беше објавенa од софтверскиот гигант Microsoft, кој во 2011 година го купи Skype за 8,5 милијарди долари, потсетуваат од технолошкиот сајт Еweek.com. Во овие 2 милијарди минути, кои се изедначуваат грубо на цели 3805 …

Повеќе »

iPad ја слави својата трета годишнина

Таблетот на Apple беше претставен на 3 април 2010. На почетокот публиката не беше импресионирана од новиот производ и не веруваше во успешниот развој, но уште со самото појавување iPad’от го промени радикално пазарот. Apple успеа да продаде вкупно 121 милиони таблети во вредност од 67,7 милијарди долари, а во …

Повеќе »

MixBit – новиот YouTube

Еден од основачите и поранешен шеф на YouTube Чад Харли го објави лансирањето на новиот видео сервис MixBit, пренесува технолошкиот портал Mashable. Според зборовите на креаторите, проектот нема да биде директен конкурент на YouTube, а е создаден со цел да стане платформа за соработка и создавање на кориснички видео содржини.

Повеќе »

Социјалните медиуми стануваат канал за корпоративни информации во САД

Американските компании, ќе можат да го користат Twitter, Facebook и другите социјални медиуми за ширење на важните информации кон своите инвеститори и партнери. Тоа го соопштија во вторникот од американската Комисија за хартии од вредност и берзи (Securities and Exchange Commission – SEC). Одобрението ќе им помогне на компаниите полесно …

Повеќе »

Кина: $ 210 милијарди за онлајн трговијата

Минатата година обемот на продажбата на мало на интернет изнесувало 1,32 трилиони јуани (210,39 милијарди долари), што е раст од 64,7% во однос на 2011 година. Ова го соопшти денеска шефот на Интернет здружението на Кина Лу Веи. Едноставниот шопинг преку интернет помага во растењето на овој сегмент од пазарот.

Повеќе »

Шведска отстрани збор од јазикот поради Google

Шведски лингвисти официјално отстранија збор од јазикот во протест против американскиот интернет гигант Google. Во шведскиот јазик неологизмот ogooglebar – “о-Гугл-бар” се користи повеќе од една година со значењето “нешто што не може да се најде преку пребарувач на интернет”

Повеќе »

Yahoo платиле 30 милиони долари на 17-годишно дете

Најголемиот американски веб портал Yahoo ја купиле мобилната стартап компанија Summly за 30 милиони долари. Ова го соопшти агенцијата “Блумберг”, а зделката беше прогласена официјално вчера, но без притоа да се споменуваат детали околу неа. Парите ќе одат во џебот на 17-годишниот сопственик на Summly Ник Д’Алоисио. Во Summly Д’Алоисио …

Повеќе »

Марк Зукерберг влегува во политиката?

Марк Зукерберг, коосновач и извршен директор на светската социјална мрежа Facebook, ги разгледува можностите за формирање на политичка партија, која ќе ги поддржува различните каузи поврзани со имиграцијата, економијата, образованието и финансирањето на научни проекти. Ова го соопшти агенцијата “Блумберг”. Според одредениот извор 28-годишниот милијардер размислува за формирањето на ваквата …

Повеќе »