НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

„Биди перспективен започни свој бизнис“

Студентите и младите претприемачи на возраст од 18 до 30 години, кои имаат креативни бизнис идеи ќе може да се пријават на натпреварот „Биди перспективен започни свој бизнис“. Според Јавниот повик кој го објави Министерството за економија на Република Македонија, бизнис идеите ќе може да се достават најдоцна до сабота …

Повеќе »

Samsung ќе дава гратис 600 долари со Galaxy S5

Samsung Mobile и официјално потврди дека заедно со новиот Samsung Galaxy S5 купувачите ќе добијат бонус вреден 600 долари со кој ќе може да купуваат апликации, мултимедијална содржина, онлајн претплата на светски познати медиуми и бесплатен Cloud простор за складирање на фајлови и податоци, пренесеува телефони.мк. Ова е навистина фантастичен …

Повеќе »

PocketBook пушта водоотпорен читач за електронски книги

PocketBook пласираше на пазарот водоотпорен читач за електронски книги. Моделот Aqua може да работи и под вода на длабочина од 1 метар за 30 минути. Уредот има заштита на содржината и од прашина. E -читачот има екран од типот E – Ink со ниска резолуција и вградена меморија 4GB која …

Повеќе »

Турција останува без Facebook и Youtube

Да престане социјалната мрежа Facebook и платформата за видео споделување Youtube. Ова го рече турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган во интервју емитувано во четвртокот вечерта. Тоа треба да се одлучи по општинските избори во земјата на 30 март. Во Турција неодамна беше донесен закон, кој според многумина набљудувачи се наметнува …

Повеќе »

Јапонија стави данок на биткоинот

Биткоинот не е валута и дополнителните добивки се оданочуваат. Ова го соопшти јапонската влада, според документот, одобрен во петокот од Министерскиот совет, пренесе портпаролот Јошихиде Суга. Оваа промена во позицијата на јапонските власти кон биткоинот, кој постои од 2009 година, произлегува од неодамнешниот банкрот на една од платформите за размена …

Повеќе »

Прошетајте низ: канцелариите на Facebook

Дојде моментот да си направиме нередовнa прошетка и низ канцелариите на најпопуларната друштвена мрежа. Во годините од своето основање Facebook ги имаше своите врвови и падови, но последните податоци покажуваат дека компанијата повторно е на вистинскиот пат. 

Повеќе »

Македонски наставници ќе учествуваат на светскиот образовен натпревар на Мајкрософт !

Инвестирањето во технологијата е еден од најдобрите начини да се подобри и унапреди образовниот процес Со цел да се препознаат и наградат достигнувањата на најиновативните училишни лидери и наставници, кои на најдобар начин преку технологијата им помагаат на учениците да го остварат својот потенцијал, од  11-14 март 2014 година во …

Повеќе »

Sony продаде 6 милиони PlayStation 4

Sony Corp соопштија дека продале 6 милиони парчиња од конзолите PlayStation 4 до 2 март. Продажбата надминува добри бројки, според кој до крајот на март се имаше во предвид да се продадат 5 милиони парчиња од новиот модел. Конзолата беше пуштена за продажба на 29 ноември 2013 во САД.

Повеќе »

Најновиот Facebook милијардер e таткото на Зукерберг

Според проценките на Forbes тој е најновиот милијардер во Facebook, а неговата состојба се оценува најмалку на 1,2 милијарди долари. Џеф Ротшилд се приклучи на Facebook во 2005 година. 50 години искусниот претприемач, имал основано две успешни компании. Според изданието Ротшилд, тој поседува над 18 милиони акции на социјалната мрежа. …

Повеќе »