НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Промовирана InnoTech Club, платформа за зголемување на свесноста за наука, технологија и иновации

Во услови кога се соочуваме со одлив на млади и кадар од земјава, а уделот на индустријата во БДП се намалува, го поставуваме прашањето како да создадеме економија базирана на знаење и на технолошки развој? Зголемување на свесноста за значењето на науката, технологијата  и иновациите е целта која сака да …

Повеќе »

Јавен повик на ФИТР за технолошки развој- олеснет пристапот до финансиска поддршка

  Фонд за иновации и технолошки развој го објави вториот повик од Планот за економски раст на Владата (ПЕР), наменет за ко-финансирани грантови за технолошки развој. Повикот е наменет за микро, мали и средни претпријатија и приватни здравствени установи (ПЗУ) кои сакаат да го унапредат нивото на технолошки развој. Директорот …

Повеќе »

Вчера во Народната банка се одржа 35. сесија на Клубот на истражувачите

Вчера во Народната банка се одржа 35. сесија на Клубот на истражувачите, на која по поздравното обраќање на вицегувернерката Ана Митреска беше презентиран истражувачкиот труд „Детерминанти на ликвидноста и нејзината поврзаност со профитабилноста: Случајот на македонскиот банкарски сектор” од проф. д-р Ѓорѓи Гоцков и Горан Христовски од Економскиот факултет при …

Повеќе »

Основците од Наум Наумовски Борче победија на третиот натпревар во кодирање на микробит уреди

На третиот по ред натпревар во кодирање на микробит уреди победи тимот од основното училиште Наум Наумовски Борче од Скопје. Натпреварот беше организиран во рамките на програмата „Училишта на 21-от век” која што ја спроведува Британскиот Совет во соработка со Министерството за образование, а која што ја финансира владата на …

Повеќе »

Фонд за иновации и технолошки развој и Агенцијата за меѓународен развој на Соединетите Американски Држави (УСАИД) потпишаа меморандум за соработка, со кој двете агенции се обврзуват заеднички да работат на зголемување на можностите на младите лица во државата

Целта на овој меморандум е засилување на позицијата на младите во Северна Македонија, преку креирање обуки и трензинзи за зголемување на нивната вработливост и поттикнување на нивните потенцијали за развој на вештини што им се потребни за да оформат сопствен бизнис или пак за да добијат работа.  Преку оваа соработка …

Повеќе »

Гувернерката на Народната банка одржа предавање пред студентите на Меѓународниот балкански универзитет

Динамиката и моделот на економски раст во периодите пред, за време на и по глобалната економска и финансиска криза и најновите макроекономски проекции на Народната банка беа тема на предавањето коешто вчера гувернерката, Анита Ангеловска-Бежоска, го одржа пред студентите на Меѓународниот балкански универзитет. Притоа, таа се осврна на трендовите во …

Повеќе »

Тесла сака да прави по 500.000 автомобили годишно во Германија

Тесла планира да прави 500.000 електрични возила годишно во својата нова фабрика во предградието на Берлин, објави германскиот весник „Билд“ во средата. Минатиот месец, главниот извршен директор на компанијата, Елон Муск, објави дека автомобилите Model 3 и Model Y ќе бидат произведени во фабриката. Германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ објави …

Повеќе »

Учество на претседателот Пендаровски на дебата на тема „Безбедна младина, посигурна иднина”

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска на Универзитетот ФОН учествуваше на дебата на тема „Безбедна младина, посигурна иднина”, којашто се одржа во рамките на НАТО караванот на Инфо центарот за евроатлантски интеграции. Во своето обраќање пред студентите, претседателот Пендаровски нагласи дека во 70 годишното постоење на НАТО, Алијансата …

Повеќе »

Ова е најскапиот клуч за автомобил во светот (Видео)

Скап автомобил исто така треба да има скап клуч. Очигледно тоа е како што мислеа во накит компанијата Awain и го претставија ексклузивниот додаток Фантом. Awain Phantom е најскапиот клуч за автомобили во светот. Чини колку што е нов суперавтомобилот – 500.000 евра. Еден поглед е доволен за да се …

Повеќе »