НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Applе пак е најскапиот бренд во светот

Американскиот технолошки гигант Apple повторно е на чело на листата за најскапи брендови во светот, јавуваат светските медиуми. Рејтингот се изработил од пазарните аналитичари од Brand Finance кои го оценија брендот Apple на 87,3 милијарди долари. На овој начин создадената компанија од Стив Џобс ја зазеде првата позиција на годишната …

Повеќе »

Sony го покажа најтенкиот и најлесниот водоотпорен таблет во светот

Јапонскиот технолошки гигант Sony го покажа најтенкиот и најлесниот водоотпорен таблет во светот. Моделот Xperia Z2 Tablet е првиот со екран Live Colour LED. Уредот поседува и технологија за отстранување на шум при слушање на аудио. Xperia Z2 Tablet има quad-core процесор Qualcomm Snapdragon 801 клокнат 2,3 GHz и графички …

Повеќе »

Visa Europe го стигна таванот на надоместоците за трансакција

Европската комисија која ги врши и функциите на антимонополниот регулатор во рамките на Европската унија, го усвои предлогот на Visa Europe за горна граница на надоместокот за меѓубанкарските преводи кај кредитните картички. Регулаторот ги усвои надоместоците да не се во поголем износ од 0,3 % од износот на дадената сума. …

Повеќе »

Facebook се откажа од поштата

Социјалната мрежа Facebook ја запре услугата за e-mail со адреса @facebook.com која ја пушти на крајот на 2010 година, но не беше користена многу активно, пренесе Франс прес. Предупредуваме дека луѓето кои користат адреса @facebook.com дека неговите функции се менуваат. Кога некој ќе прати пошта на адресата @facebook.com, таа нема …

Повеќе »

Технологија овозможува Fruit Ninja да се игра само со поглед

Технологијата неколку години е факт за програмерите за Wondows. Играта Fruit Ninja, на пример, може да се игра не со прстите, туку со очи. Уредите на Eyetribe се мали dongles, кои се вклучуваат во портата за полнење. Откако се калибрираат со нашите очи, тие можат да бидат употребени.

Повеќе »

Samsung објави партнерство со Bayern Munich

Samsung Electronics го претстави своето ново партнерство со фудбалскиот клуб Bayern Munich / Баерн Минхен /, кој ја користи мобилната апликација ChatON, за да им обезбеди на спортските фанови ново доживување со нивниот омилен спорт. Партнерството меѓу ChatON на Samsung и FC Bayern ќе биде прва можност за корисниците да …

Повеќе »

Каде инвестира Google Capital ?

Технолошкиот гигант Google, кој од 2009 година финансира компании во раните фази на развој преку Фондот Google Ventures, официјално го објави постоењето на уште еден инвестиционен фонд за компаниите, кои се малку понапред во развојот, јави Франс прес. Google Capital инвестира во компании кои имаат веќе солидни основи и навистина …

Повеќе »

5G – мрежата, ќе го обедини светот

До 2020 мобилниот сообраќај на интернет ќе се зголеми повеќе од 30 пати во споредба со 2010. Но, овој сообраќај ќе биде и многу различен – ќе се зголеми не само поради зголемениот број телефоните и таблетите, но и поради зголемените машини кои ќе се користат за комуникација. Сето ова …

Повеќе »

Hyundai пушта таблет – паметен телефон на пазарот

Корејскиот производител на автомобили Hyundai пласираше на пазарот нов модел таблет -smartphone, соопшти електронското издание tablet – news.com. Моделот Е79 -8 е компактен уред со 7 -инчен дисплеј и два слота за SIM картички. Таблетот не импресионира со особени карактеристики.

Повеќе »