НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

ЗДРУЖЕНИЕТО НА ИЗДАВАЧИ И КНИЖАРИ ГИ ДОДЕЛИ НАГРАДИТЕ НА САЕМОТ НА КНИГАТА 2019

Во рамки на на годинашниот XXXI Меѓународен саем на книгата во Скопјe, Здружението на издавачите и книжарите на Македонија традиционално ги додели наградите за најдобрите изданија издадени меѓу двата саеми на книгата, поделени во пет категории. За наградите одлучуваше стручна комисија во состав проф. д-р Александар Прокопиев, претседател, проф. д-р …

Повеќе »

Денови на ЦЕРН во Република Северна Македонија

Во Академијата за науки и уметности на РСМ, МАНУ од денес се отворени „Денови на ЦЕРН во Република Северна Македонија“. Настанот кој е во организација на Фонд за иновации и технолошки развој (ФИТР) во соработка со Природноматематички факултет од Скопје и МАНУ опфаќа изложба, предавања како и серија интерактивни работилници …

Повеќе »

Меѓународниот факултет на Универзитетот Шефилд поддржувач на 11та меѓународна конференција за човечки ресурси во Скопје

Меѓународниот факултет на Универзитетот Шефилд, СИТИ Колеџ, неколку години по ред е поддржувач на Меѓународната конференција за човечки ресурси, која оваа година ќе се оддржи на 20-ти мај 2019 година во хотелот DoubleTree by Hilton, Скопје. Како претставник на Факултетот и предавач на 11тата конференција за човечки ресурси, ќе се …

Повеќе »

Иднината е во електромобилноста

Електромобилите (електричните автомобили) сè повеќе „владеат“ со патиштата во светот. Овие електрични автомобили, кои се движат со помош на еден или повеќе електрични мотори, користат струја (електрична енергија) складирана во батерии или во други уреди за складирање. Не знаеме дали се сеќавате дека електричните автомобили беа многу популарни кон крајот …

Повеќе »

Одржана свечената академија на унијата на ЗМСТАСВ

Во текот на минатата недела, традиционално, се одржа свечената академија по повод 12ти мај – денот на медицинската сестра. Започнувајќи од 5ти мај па се до 12ти мај секоја година сестрите ширум светот го прославуваат овој период славејќи ги имињата на Флоренс Најтингејл, Мајка Тереза… славејќи ја хуманоста. Унијата на …

Повеќе »

Студентите на ФИНКИ работеа на „Serverless Computing on Azure“ со Мајкрософт Македонија

Мотивацијата на студентите е секогаш приоритет за Мајкрософт во Македонија. Иновативноста и развојот на технолошките способности на младите се придобивка од постојаните работилници и обуки кои се организираат во државата. Годинава, како и изминатата, се надградува соработката помеѓу партнерите ФИНКИ, ФИНКИ Tech Клубот и Мајкрософт Македонија во делот на едукацијата. …

Повеќе »

Компанија од Македонија селектирана меѓу 30-те најиновативни технолошки компании во Југоисточна Европа

Македонската компанијата Elevate Global која работи на проекти поврзани со вештачка интелигенција и машинско учење, е селектирана помеѓу 30-те најиновативни технолошки компании од Југоисточна Европа кои ќе бидат презенирани на South East Europe Tech Tour 2019 на 28 & 29 Мај во Букурешт и Софија. Овие 30 компании беа избрани …

Повеќе »

Национален натпревар на ученички компании – можност за поттикнување на претприемничко општество со кадар кој ќе може да одговори на барањата на пазарот

Министерот за економија, Крешник Бектеши, министерот за образование и наука, Арбер Адеми, директорот на Канцеларијата за општ развој на УСАИД во Република Северна Македонија, Едвард Гонзалез, директорот на Фондот за иновации и технолошки развој, Јован Деспотовски, извршниот директор на Џуниор Ачивмент Македонија, Љупка Панчевска ги поздравија и упатија честитки до …

Повеќе »

Стипендии за македонските студенти за постдипломски студии во Грција од ОКТА и Хеленик Петролеум 

Македонските студенти имаат можност да добијат целосни стипендии од ОКТА и од Групацијата Хеленик Петролеум за постдипломски студии во Грција. Стипендијата, покрај  школарината на факултетите, ги покрива и животните трошоци на студентите во Грција, во висина од 1.000 евра месечно. Конкурсот за добивање стипендии, којшто е веќе отворен за аплицирање …

Повеќе »