НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

IFA 2019: Samsung Electronics прославува пет децении од дизајнирање на иднината

Samsung Electronics Co., Ltd., денес ја одбележи својата 50. годишнина на IFA 2019 и одржа прес конференција на која пред сите ја претстави својата визија фокусирана на иновација, поврзаност и иднината. Компанијата се изјасни дека: ќе ја демократизира QLED 8K технологијата со претставување на целосна линија на QLED 8K телевизори; …

Повеќе »

Дојче Телеком лансираше мрежа од 5G во 5 германски градови

Дојче Телеком соопшти денеска дека нејзината 5Г мобилна мрежа работи во пет германски градови, а нејзиното лансирање се совпаѓа со денот на отворањето на Саемот за потрошувачка електроника ИФА во Берлин. Германскиот оператор и лидер на пазарот платил 2,2 милијарди евра за 5G, а регулаторот штотуку го овозможи пристапот во …

Повеќе »

До 21 отсто понизок СО2: Најефикасна Astra на сите времиња

Новата Opel Astra ќе ја има светската премиера на меѓународниот автомобилски саем IAA во Франкфурт (отворени денови за посетители од 12 до 22 септември). Лимузината со пет врати (од 19.990 евра, сите ценисе со вклучен ДДВ во Германија) и Sport Tourer (од 20.990 евра) веќе се достапни за нарачка и …

Повеќе »

ОКТА и Хеленик Петролеум ќе стипендираат тројца македонски студенти за постдипломски студии на Универзитетот во Пиреја, Грција

Тројца македонски дипломци денеска во седиштето на ОКТА, потпишаа договор со кој компанијата ОКТА и Групацијата Хеленик Петролеум им доделуваат стипендии за постдипломски студии на Универзитетот во Пиреја, Грција. Двајца од нив, Ѓорѓи Калпакоски и Марио Менчовски добиваат целосна стипендија, во која покрај платените студии, вклучени се и трошоци за …

Повеќе »

Со еколошки моливчиња кои може да се засадат,  Макрадули, Адеми и Богоев на првачињата од ОУ „Аврам Писевски“  им го честитаа првиот училишен ден

Денеска, заменик министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули, министерот за образование и наука Арбр Адеми и градоначалникот на Карпош, Стефан Богоев на првачињата од ОУ „Аврам Писевски“ во Бардовци им доделуваа еколошки моловчиња со кои симболично им го честитаа првиот училишен ден, посакувајќи им успех и среќа …

Повеќе »

Opel слави три светски премиери на годинашниот меѓународен саем за автомобили, IAA Франкфурт

Opel слави три светски премиери на годинашниот меѓународен саем за автомобили, IAA Франкфурт (отворени денови од 12 до 22 септември). Новата Astra со мотори со висока ефикасност, Grandland X Hybrid4 со погон на сите тркала (потрошувачка на гориво WLTP1, пондериран, комбиниран: 1,6 л/100 км., 37 г/км. CO2; NEDC2: 1,6 л/100 …

Повеќе »

Играј, зачувај и сподели моменти: Новиот Samsung Galaxy A30s

Samsung Electronics Co., Ltd. го претстави новиот модел на телефони Galaxy A30s со современ изглед и напредни иновации. Покрај сестраната камера, Infinity Display и издржливата батерија, овој смартфон е создаден за корисниците кои сакаат од момент во момент да ги зачуваат и споделуваат своите искуства, овозможувајќи им сѐ што им …

Повеќе »

Започнува со работа проектот за развој на стручни вештини и вработување на БЕФ

Здружението за регионален развој Balkan Economic Forum (БЕФ) во соработка со веб академијата Еверест и со поддршка на проектот Образование за вработување во Северна Македонија (Е4Е@мк) го објави јавниот повик за кофинансирање стручни студии во област на веб развојот (front-end девелопер). Проектот има две цели. Прво, да ги оспособи одбраните …

Повеќе »

Град Скопје ангажираше образовни асистенти за учениците со посебни образовни потреби

Градот Скопје во новата учебна година ангажира 16 образовни асистенти кои ќе работат со средношколците со посебни образовни потреби. Асистентите кои се ангажираат во рамки на проектот „Поддршка на инклузијата во образовниот процес – унапредување на правата и можностите за ранливите категории граѓани во Град Скопје“, а кој е во …

Повеќе »