НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Во Крива Паланка бизис форум на тема„ Искористување на инструментите за подобар економски перформанс и зголемување на локалниот економски раст“

Во организација на фондацијата „Со срце за Крива Паланка” денес во големата општинск сала во Крива Паланка се одржа бизнис-форум на тема „Искористување на сите инструменти до подобар економски перформанс и зголемување на локалниот економски раст”. На форумот беа поканети претставици од локалната бизнис заедница , претставници на јавни институции, …

Повеќе »

Впуштете се во „ШОПИНГ ТУРА“ со Cashback World: Преку играње на онлајн видео предизвик до Samsung Galaxy таблет!

Да признаеме, играњето онлајн видео предизвици на сите ни е забавно и многу често се „фаќаме“ себеси како сме поминале часови играјќи ја нашата омилена игра. Но, започнувајќи од денес играњето онлајн видео предизвици, не само што станува поинтересно, туку и исплатливо, благодарение на Cashback World. #ШопингТура се нарекува новиот …

Повеќе »

Избрани десет тимови што ќе работат на дигитални решенија за инклузија на деца и млади со попреченост

На отворениот повик до млади иноватори за инклузија на деца и лица со попреченост што во октомври го објавија УНИЦЕФ и Фондацијата Телеком за Македонија се пријавија 50 тимови од 220 млади на возраст од 14 до 24 години. Од пријавените, избрани се 10 тимa – финалисти кои ќе работат …

Повеќе »

Европските фондови и програми за економски развој главна тема на “Национален бизнис форум – Скопје 2019”

“Национален бизнис форум – Скопје 2019”, ги кани сите заинтересирани да земат учество за темата: “Европски фондови и програми за економски развој на Република Северна Македонија”. Настанот се организира од Здружението Обединети Бизнис Клубови (ОБК), со специјална поддршка на Европската Алијанса на Mалиот и Средниот Бизнис (Брисел), за чие отварање …

Повеќе »

ФИТР презентира иницијатива за вклучување на академската заедница во економскиот развој

Фондот за иновации и технолошки развој започнува со нова нова иницијатива за подршка и зајакнување на соработката меѓу академската заедница и индустријата. На Универзитетот „Гоце Делчев” во Штип вчера се одржа првата од серијата консултативни дебати со претставници на академската фела и компаниите кои треба да бидат директни корисници на …

Повеќе »

Агенцијата за храна и ветеринарство организираше дводневна симулациска вежба во Беровско за справување со болеста Африканска свинска чума

Планот за итни мерки на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) за справување со болеста Африканска свинска чума, обезбедува висок степен на заштита и спречување на ширење на болеста, заклучија вчера експертите на Организацијата за земјоделство и храна на Обединетите нации – ФАО, по завршувањето на дводневната симулациска вежба која …

Повеќе »

Спортски, стилски, економичнa: Нова Opel Corsa достапна за нарачка од 13.990 евра во Германија

Шестата генерација на Opel Corsa е вистинскиот автомобил за секого. Бестселерот кај малите автомобили е достапен за нарачка од јуни за првпат како електрична Corsa-e на батерии. Нарачките се отворени од почетокот на јули за верзиите со мотори со внатрешно согорување кои сега се поефикасни, понапредни и подинамични од кога …

Повеќе »

Panasonic го продава бизнисот со чипови на тајванскиот Nuvoton Tech

Јапонската компанија „Панасоник Корп“ ќе го продаде својот бизнис со чипови на тајванската компанија „Невотон технолоџи“, објави во четвртокот „Ајкејшн преглед“ Никеји. Според информациите, „Панасоник“ ќе продаде три јапонски капацитети за производство на чипови на TowerJazz Panasonic Semiconductor“, со заедничко вложување на „Tower Semiconductor“. Тековната трговска војна меѓу САД и …

Повеќе »

Министерот Поповски на Конференција e-Society.mk „Отворени институции и отчетност“: Лидерската позиција во регионот по транспарентност ќе придонесе кон поефикасно и порационално трошење на парите на граѓаните

Министерот задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, се обрати на 15-тата Интернационална Конференција e-Society.mk „Отворени институции и отчетност“ во организација на Фондација Метаморфозис. Тој во своето воведно обраќање истакна дека еден од клучните фактори што обезбедува функционирање на едно општество е довербата, а Владата на Република Северна Македонија …

Повеќе »