НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Меѓународен форум за продукциски дизајн во Битола

Меѓународен форум за продукциски дизајн се одржа викендов во Битола, со учество на филмски професионалци од земјава и странство. Централната тема на форумот беше „Продукцискиот дизајн како алатка за промоција“.Повеќе од десет гости учествуваа во излагањата и дискусиите што се одржаа во рамките на дводневниот форум. Продукцискиот дизајн на едно …

Повеќе »

Струга ги испрати своите гости, 58-то издание на Струшки вечери на поезијата завршува

Со големата поетска манифестација „Мостови”, вчеравечер на Мостот на поезијата, на истекот на Црн Дрим од Охридско Езеро, Струга и стружани се простија од гостите – учесници на 58-то издание на „Струшки вечери на поезијата” (СВП), една од најголемите културни манифестации во земјава и најстариот поетски фестивал во светот што …

Повеќе »

Јовица Ивановски со стихозбирката „Човек“ добитник на наградата „Браќа Миладиновци“ за 2019 година

„Јовица Ивановски со стихозбирката „Човек” е добитникот на годинашната награда „Браќа Миладиновци”, која ја доделува „Струшки вечери на поезијата”. Одлуката на жири-комисијата во состав Милован Стефановски, претседател, Лорета Георгиевска – Јаковлева, Тихомир Јанчовски, Лидија Капушевска – Дракулевска и Снежана Стојчевска, секретар, ја прочита Стефановски. „Од петте збирки поезија кои влегоа …

Повеќе »

ДВАНАЕСЕТТА ГОДИНА ПО РЕД ГРАФИЧКА РАБОТИЛНИЦА „СОФИЈА“ ВО БОГДАНЦИ

Графичката уметност во наредните десет дена, во Богданци ќе собере дел од најталентираните млади графичари од регионот. Од 24 август до 2 септември, традиционално по дванаесетти пат ќе се одржи меѓународната графичка работилница „Софија“. „Навистина сме среќни и горди што она кое започна како скромна иницијатива пред 12 години, денес …

Повеќе »

ОКТА и УКИМ потпишаа меморандум за стипендирање студенти

ОКТА трета година по ред ќе додели целосни стипендии за постдипломски студии на десет студенти од УКИМ. Стипендирањето ќе се спроведе согласно Меморандумот за соработка кој денеска го потпишаа компанијата и Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Целта на оваа активност на ОКТА е да ги поттикне успешните и амбициозни студенти …

Повеќе »

Динамичен ден на „Струшки вечери на поезијата” со портрет на Зоран Анчевски, дискусии и промоции

По свеченото отворање, вториот ден од најстариот светски поетски фестивал со континуитет, „Струшки вечери на поезијата” вчера содржеше низа настани посветени на поетите и на суштината на нивното творење. Денот почна со Поетскиот портрет посветен на истакнатиот македонски поет, преведувач и универзитетски професор Зоран Анчевски, минатогодишниот добитник на наградата „Браќа …

Повеќе »

Почнува најновото фестивалско издание на „Струшки вечери на поезијата“

Со засадувањето дрво во Паркот на поезијата во Струга од страна на Ана Бландијана, годинашната добитничка на главната фестивалска награда „Златен венец“, вчера претпладне почна годинашното, 58. издание на светски реномираната поетска манифестација „Струшки вечери на поезијата“. -Се чувствувам многу емотивно што ме поканивте да бидам лауреатка на овој фестивал. …

Повеќе »

Заштита на децата во дигиталниот свет – Kaspersky Safe Kids и детски смарт часовници од Македонски Телеком

Македонски Телеком воведува алатки за заштита на децата во дигиталниот свет: Kaspersky Safe Kids и детски смарт часовници, достапни во Cool Kids, новата тарифа во Magenta 1. Врвната онлајн заштита Kaspersky Safe Kids е алатка што овозможува увид и контрола на времето што децата го поминуваат на мобилен, таблет или компјутер, заштита од опасни онлајн информации, како и …

Повеќе »

ИКТ Комората МАСИТ оствари работна средба со претседателот Пендаровски

Стопанската комора за информатички и компјутерски технологии – МАСИТ оствари работна средба со Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски. На средбата учествуваа претседателката на Управниот одбор на МАСИТ – Анета Антова Пешева, компании членки на УО, како и членки на Комората. При отворањето на средбата, претседателката на Управниот одбор …

Повеќе »