НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Партнерот на Програмата за Развој на ОН, Samsung, во поддршка на Глобалните цели

Samsung Electronics Co., Ltd. и Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) го претставија новото партнерство во поддршка на Целите за одржлив развој (ЦОР), познати како Глобални цели. Глобалните цели се осврнуваат на некои од најголемите предизвици низ целиот свет, вклучувајќи ги и тие поврзани со нееднаквоста, деградацијата на климата …

Повеќе »

Ќе се отворат три младински центри надвор од Скопје

По повод Меѓународниот ден на млади, се одржа настан организиран од страна на Агенција за млади и спорт во Јавна соба. На настанот присуствуваа голем број на млади и претставници на младински организации, како и претставници на организации кои работат во областа млади. Модератор на настанот беше Илија Станковски од …

Повеќе »

Samsung Galaxy Note10+ 5G оценет како телефон со најдобри камери

Новиот Galaxy Note10+ 5G, за прв пат претставен на минатонеделниот Unpacked настан во Њу Јорк, има најдобра предна и задна камера, како и најдобри резултати од снимање на видеа, според DxOMark, познат сајт кој е специјализиран за рецензија на камери. За време на тестирањето уредот го освои првото место со …

Повеќе »

МАН: Изјавата на Заев преставува директна закана кон медиумите и новинарите

Премиерот Зоран Заев коментирајќи ја аферата „Рекет“ рече дека нема да дозволи некој да го инволвира него, ниту пак, како што рече „неколку криминалци, еден суетен новинар и еден педер“ да ја срушат Владата. Македонската асоцијација на новинари (МАН) смета дека оваа изјава преставува директна закана кон медиумите и новинарите …

Повеќе »

Американските компании веќе не смеат да купуваат телекомуникациска опрема и опрема за надзор од „Хуавеи“

Трговските ограничувања на САД за Huawei продолжуваат веќе со месеци. Сега се чини дека односите меѓу кинеската компанија и администрацијата на Доналд Трамп продолжуваат да бидат комплицирани. Претходната недела Белата куќа објави дека е воведена нова забрана за трговија со сите федерални институции и бизниси со „Хуавеи“. Пресудата стапи во …

Повеќе »

Во седумте основни општински училишта jазиците на помалите етнички заедници, изборен предмет за трето одделенците

Општина Центар информира дека почнувајќи од учебната 2019-2020 година, во седумте општински основни училишта, како изборен предмет за трето одделенците, ќе се воведе изучување на јазиците на помалите етнички заедници во Република Северна Македонија. Во текот на месец мај, по препорака на Министерството за образование и наука, Општина Центар спроведе …

Повеќе »

Јанкуловски: Тоа што ректорот го прима од Ректоратот е само функционален додаток на плата додека ја врши функцијата ректор

Професорот. д-р Никола Јанкуловски, ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје реагираше на соопштението на Државната комисија за спречување на корупцијата, изнесено на прес конференцијата одржана на 12. 8. 2019 година. Реакцијата ви ја пренесуваме во целост: „Официјалното соопштение на Државната комисија за спречување на корупцијата изнесено на …

Повеќе »

Студент од Машински факултет го освои првото место на Меѓународната студентска олимпијада за проектирање на технологии за обработка со обликување

Ташули Талески, студент на Машинскиот факултет во Скопје го освои првото место на Меѓународната студентска олимпијада за проектирање на технологии за обработка со обликување за 2019 година. Ташули е студент од насоката Производно инженерство при Институтот за производно инженерство и менаџмент на Машинскиот факултет во Скопје. Олимпијадата се организира од 2015-та …

Повеќе »

До 2025 година, производството на електрични возила во Европа ќе достигне 4 милиони

Споредено со периодот 2019 – 2025 година, производството на електрични возила во Европа ќе се зголеми за 6 пати, односно 4 милиони парчиња или максимум 20%. Сите големи европски производители – Vоlkѕwаgеn, ВМW и Dаіmlеr, РЅА и Rеnаult-Nіѕѕаn-Міtѕubіѕhі се повеќе се залагаат на електричните модели, покажува анализата која ти посочува …

Повеќе »