НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

МИОА и Канцеларијата за информациски технологии и електронска управа во Владата на Република Србија потпишаа меморандум за соработка

Министерството за информатичко општество и администрација и Канцеларијата за информациски технологии и електронска управа во Владата на Република Србија вчера потпишаа меморандум за соработка во областа на дигитализацијата. Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, се осврна на важноста од дигиталната трансформација за подобрување на животот на сите граѓани, …

Повеќе »

ФИТР: Започна фазата на финална селекција  во која влегуваат 368 домашни компании

Вкупно 368 домашни компании продолжуваат во процесот на финална селекција на Јавниот повик за комерцијализација на иновации на ФИТР. Проектите на овие компании, кои ја поминаа фазата на претселекција, сега ги разгледува Комитетот за одобрување на инвестиции – независно тело составено од тим од пет странски експерти кое ќе ја донесе финалната одлука на кои …

Повеќе »

Се помалку се запишуваат студенти на високите стручни школи и факултетите

Според податоците на Државниот завод за статистика, добиени врз основа на пристигнатите извештаи, во Република Северна Македонија, во академската 2018/2019 година се запишани вкупно 53 677 студенти, што претставува намалување за 5.7 % во однос на академската 2017/2018 година. Бројот на запишани студентки изнесува 30 352 или 56.6 %. Најголем …

Повеќе »

Самсунг започна со масовно производство на првиот индустриски 12Gb LPDDR5 Мобилен DRAM за премиум смартфони

Новиот Самсунг 12Gb LPDDR5 е базиран на најновите DRAM стандарди и го зголемува потенцијалот на 5G и Вештачката интелигенција Samsung Electronics Co., Ltd., светскиот лидер во развиени мемориски технологии, денес објави дека започна со масовно производство на првиот индустриски 12-gigabit (Gb) LPDDR5 мобилен DRAM, кој е оптимизиран за подобрување на …

Повеќе »

Се намалува вкупниот број на ученици и на студенти сместени во домовите за ученици во основното и во средното образование и во студентските домови

Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2018/2019 година, вкупниот број на ученици и на студенти сместени во домовите за ученици во основното и во средното образование и во студентските домови изнесува 5 998, што претставува намалување за 5.3 % во однос на 2017/2018 година. Во домовите за ученици …

Повеќе »

Агилност и динамика: Од 1899 со моделот Lutzmann до денешната Insignia

120 години автомобилско производство на Opel – 120 години полни со љубовни приказни. Приказни за вистински класични автомобили, како што се Opel Manta и Opel Kadett, но исто така и за авантурите на фанови што починале и кои никогаш не би размислувале за друг бренд. Сите тие се собрани и …

Повеќе »

Шпанскиот остров, каде што астронаутите се подготвуваат за Марс

По освојувањето на Месечината, космичките експерименти и истражувањата не запираат. Марс е следната планирана дестинација, а астрофизичарот Раул Моралес и аматерската ѕвезда Аманда Мандри секоја недела ја истражуваат четвртата планета од сонцето, пишува Би-Би-Си. Двојката живеела во Националниот парк Лос Волканес во Ланзароте, дел од Канарските Острови, што е 54,6 …

Повеќе »

„Бизнис раст со е- трговија“ – тема на Втората годишна конференција за е-трговија

На 25 октомври 2019 год, во Скопје ќе се одржи Втората годишна конференција за е-трговија под наслов „БИЗНИС РАСТ СО Е-ТРГОВИЈА“ во организација на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија, а веќе од оваа недела се пуштени во продажба 50 карти по специјална „Super Early Bird“ цена од 59 евра, кои …

Повеќе »

Десетици млади веќе ја искористија шансата и добија кредит од Халкбанк за студирање на Меѓународниот Балкански универзитет

Квалитетното високо образование е од исклучително значење за општеството во целина бидејќи на тој начин се создава висококвалификуван кадар кој е конкурентен на домашниот и меѓународните пазари на трудот. Токму затоа, Меѓународниот Балкански универзитет (МБУ) на различни начини настојува квалитетното образование да биде подостапно за што поголем број млади луѓе. …

Повеќе »