НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

ССК: Прв центар за медијација по европски модел

Во Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) отворен е првиот Центар за медијација, по примерот на европските и земјите во светот, каде во рамки на коморите, функционираат Центри за медијација, со цел промовирање на принципот за пристап до правда за сите,  како и исполнувањето на меѓународните стандарди, беше истакнато …

Повеќе »

Манчевски ќе ја предводи нашата делегација на ITU Telecom World 2019

Владата на Република Северна Македонија на вчерашната 144-та редовна седница, ја разгледа и усвои Информацијата за формирање Работна група за презентација на Република Северна Македонија на ITU Telecom World 2019 и го задолжи министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски да ја состави и предводи нашата делегација на овој …

Повеќе »

МЖСПП ќе работи на плановите за безбедност на вода усогласени со ЕУ Директивата за вода за пиење

Денеска, заменик министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули ја отвори работилницата на тема: Планови за безбедност на вода за пиење од Директивата за вода за пиење, која денес и утре се одржува во Скопје. Целта на работилницата е да се пренесат искуства за зајакнување на административниот капацитет …

Повеќе »

Подготовките за 58. издание на Струшките вечери на поезијата се во завршна фаза

Би сакале да ја известиме јавноста дека подготовките за 58. издание на Струшките вечери на поезијата се во завршна фаза, соопштуваат од организацијата. „Покрај добитничката на Златниот венец, познатата романска поетеса Ана Бландијана, како и добитничката на наградата „Мостови на Струга“, младата хрватска поетеса Моника Херцег, своето присуство го потврдија …

Повеќе »

МТСП: Вложуваме во младите, создаваме услови за напредок и развој на вештини

На денешниот Светски ден на вештините на младите МТСП ги потврдува заложбите за подобрување на условите за професионален развој на младите и намалување на младинската невработеност во државата. Овозможување поволни услови за надоградба, развој и вработување на младите е еден од приоритети во новиот Оперативен план за вработување, за кој …

Повеќе »

ФИТР И МАНУ ПОТПИШАА МЕМОРАНДУМ ЗА СОРАБОТКА ЗА ПОТТИКНУВАЊЕ НА ИНОВАТИВНОСТА И ПРЕТПРИЕМНИШТВОТО КАЈ МЛАДИТЕ

Фонд за иновации и технолошки развој и МАНУ потпишаа Меморандум за соработка кој ќе опфати покренување на заеднички проекти и студии од областите на претприемништвото, иновациите, истражувањето и технолошкиот развој. „МАНУ активно ќе се вклучи во изработка на стратешката програма за поттикнување на креативното размислување, иновативноста и претприемништвото кај младите, …

Повеќе »

Заев и Анѓушев: Вложувањето во вашите старт ап бизнис идеи е вложување во иднината и во нашиот заеднички напредок и прогрес

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев заедно со вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев имаа свои обраќања на настан во организација на Фондот за иновации и технолошки развој за промоција на 48 старт ап проекти добитници на финансиска поддршка од двата повика на Стартапувај. „Денеска сме …

Повеќе »

Франција гласаше за данокот на технолошки гиганти

Францускиот парламент одобри конечна даночна согласност за големите технолошки компании. Францускиот министер за финансии Бруно Ле Мер изјави дека новиот данок на технологијата во земјата е прашање на национален суверенитет. Гласањето во францускиот Сенат дојде само неколку часа откако американскиот трговски претставник Роберт Лајтизер изјави дека неговата канцеларија ќе го …

Повеќе »

Промоција на книгата „Медиумскиот егзил на книжевноста во македонската култура“ од Александра Јуруковска во Струмица

Во сабота, 13 јули 2019 година, со почеток во 20:00 часот, во Jazz club „ДЕПО“ во Струмица, ќе се одржи промоција на книгата од областа на медиумите и книжевноста „Медиумскиот егзил на книжевноста во македонската култура“ од м-р Александра Јуруковска. Промотори на книгата ќе бидат проф. д-р Александар Прокопиев  и …

Повеќе »