НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Франшизата  „Хелен Дорон“ која е застапена и во Македонија прогласена за најдобар светски бренд за едукација на деца

Франшизата Helen Doron Educational Group е прогласена за најдобра франшиза за  едукација на деца на глобално ниво од  престижниот Global Franchise Magazine,  со што  се препознава како докажан светски бренд  кој што е лидер во детската едукација. Наградата беше доделена во Лас Вегас на Global Franchise Award 2019 година, лично …

Повеќе »

SEAT el-Born: приклучен кон електричната мобилност

SEAT el-Born ќе се појави првпат пред светските медиуми на Меѓународниот саем на автомобили во Женева 2019 година. SEAT el-Born е концепт автомобил кој одговара на различните прашања што ги поставува електричната револуција, и станува менувач на играта во процесот. Светот се менува, а со тоа и мобилноста. Исто како …

Повеќе »

Форд ги испитува штетните гасови

Форд, американскиот производител на автомобили, започна истрага за вистинските емисии на своите автомобили откако нејзините вработени пријавиле грешка во податоците пријавени до властите, објави францускиот печат. Компанијата уверува дека не користела софтвер за манипулација за измама на потрошувачите. Форд додава дека тестот не ги доведува во прашање етикетите за заштеда …

Повеќе »

ЈП „КОМУНАЛНА ХИГИЕНА“ ПОТПИША МЕМОРАНДУМ    ЗА СОРАБОТКА СО УНИВЕРЗИТЕТОТ „МАЈКА ТЕРЕЗА“

Директорот на ЈП „Комунална хигиена“-Скопје, Абдусамед Шабани и ректорот на Универзитетот „Мајка Тереза“ , проф. д-р Азис Положани, денеска потпишаа Меморандум за соработка при реализацијата на едукативни програми и изведувањето практична настава и работа за студентите, како и подготовка на заеднички програми за научно-стручно оспособување и усовршување на кадри од …

Повеќе »

Бизнис ангелите се неопходна алатка за остварување на успешни старт-ап приказни

Улогата и потребата од бизнис ангели се прашања кои сè повеќе стануваат актуелни во светот на бизнисот.  Ова беше главна тема на вчерашната трибина Стани бизнис ангел – поддржете успешна бизнис идеја, којашто се одржа во просториите на Универзитетот на Југоисточна Европа во Скопје. “Добро подготвената бизнис идеја којашто е …

Повеќе »

Пивара Скопје – лидер во постигнување на целите на одржлив развој

Пивара Скопје ја доби годинешната награда „Предводници на Целите за одржлив развој“ на Обединетите Нации. Со наградата која се доделува во рамки на Проектот „Градење меѓусекторски партнерства за одржлив развој“, што го финансира Европската Унија, а го спроведува организацијата „Конект“, се потврдува лидерската улога на Пивара Скопје и нејзиниот долгогодишен …

Повеќе »

За првпат доделени наградите „Предводници на Целите за одржлив развој“

Здружението Конект за првпат во нашата земја ги додели наградите „Предводници на Целите за одржлив развој“  на компании, поединци, млади бизнис лидери од компании поради нивниот придонес кон Целите за одржлив развој (SDGs). Наградите им беа врачени на: Компаниите: Пивара АД Скопје, Фармахем, Цементарница УСЈЕ АД Скопје, Алкалоид АД Скопје, …

Повеќе »

Нов Volkswagen T-Roc R: Совршена комбинација на перформанси и дизајн

Volkswagen ќе го претстави T-Roc во најмоќната R изведба на Меѓународниот саем на автомобили во Женева. Развиено од Volkswagen R, ова моќно возило располага со неколку импресивни податоци за ефикасноста: четирицилиндричен TSI мотор со капацитет од 2 литри и излезна моќност од 221 kW / 300 КС, како и вртежен …

Повеќе »

Оддржана 4-та работилница а изготвување на нацрт-стратегија за млади во општина Крива Паланка

Во текот на вчерашниот ден се оддржа и четвртата последователна работилница за изготвување на нацрт стратегија за млади во организација на здружението Центар за младински иницијативи Цик-Цак од Крива Паланка. Четирите работилници се одвиваат во рамки на проектот„Промоција на младинскиот активизам преку креирање на институциска платформа за младински потреби“ и …

Повеќе »