НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

ФИТР: Голем интерес за новиот повик наменет за брзо економско заздравување – започнува серија онлајн инфо-сесии

Близу 1000 апликациски пакети се досега преземени од заинтересирани домашни компании по објавувањето на јавниот повик за Технолошки развој за брзо прилагодување на Ковид 19 на Фонд за иновации и технолошки развој. Од денес Фондот во соработка со неколку стопански комори започнува и со серија инфо сесии. Согласно новонастанатите услови …

Повеќе »

Испити онлајн и со физичко присуство на УКИМ – „хибридна сесија” е најсоодветно решение, смета претседателот на студентите

Скопје, 9 јуни 2020 (МИА) – Испитнатата сесија која во редовни околности ќе беше почната од 1 јуни, на факултертите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј” почна одложено и за термините тие самостојно одлучија. Онлајн-полагање во јунската сесија е веќе почнато, некаде и полагањето со физичко присуство на студентите кое, …

Повеќе »

Д-р Караџовски: Мерката за носење заштитна опрема и дистанца од 2 метра е основата во цел свет

На денешната прес-конференција, претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџовски ја презентираше епидемиолошката анализа на актуелната состојба со ковид-19 во нашата држава, заклучно со вчерашниот ден. „Вкупно имаме до денешен ден 127 новорегистрирани случаи или вкупен број 3152 регистрирани случаи во државата. По градови, Скопје 1332, Куманово 556, …

Повеќе »

Брегу: Дигитализацијата спаси многу работни места на Западен Балкан

Скопје, 8 јуни 2020 (МИА) – Дигиталната технологија придонесе за ублажување на стапките на невработеност во регионот на Западен Балкан, констатира генералната секретарка на Регионалниот совет за соработка (РСС) Мајлинда Брегу. – Изолацијата донесе голем пораст на стапката на невработеност во Западен Балкан, помеѓу пет и над од 30 отсто. …

Повеќе »

Во ерата на Интернетот неопходен македонски речник за дигиталната терминологија

Интернетот стана „домашно милениче”. Се негува, се употребува и „се присвојуваат” интернет-изразите, главно од англиското јазично подрачје, па се употребуват преку социјалните мрежи, дома и на крај во секојдневието. Оваа ситуација е присутна со години, но најинтензивна последниве два и пол месеци, откако е пандемијата на коронавирусот, кога бевме препуштени …

Повеќе »

Д-р Филип Станковиќ: Иднината на тутунската индустрија се темели на иновација, висока транспарентност во научните истражувања и отвореност за соработка

Македонскиот научник д-р Филип Станковиќ од Скопје е еден од 430-те научници во Филип Морис кои работат на истражување и развој на иновативни бездимни производи. Отсекогаш верувал во промени и дека соништата може да се остварат со макотрпна работа, труд и малку среќа. Интересната приказна на младиот научник го носи …

Повеќе »

Samsung го претставува Odyssey G7 гејминг монитор со најзакривениот екран досега и со најдобри перформанси во класата

Предводникот на светскиот пазар на гејминг монитори , компанијата Samsung Electronics Co., Ltd., на глобално ниво го претстави иновативниот Odyssey G7 гејминг монитор. Овој уред првпат беше откриен на CES 2020 во Лас Вегас и претставува автентичен чекор напред во областа на полето на гејмингот, комбинирајќи го најзакривениот екран досега …

Повеќе »

По квалитет на мрежи државава рангирана на второ место во Европа

Во објавеното рангирање за квалитетот на мрежите во Европа на ниво на држави од страна на порталот www.connect.de во рубриката Топ тема нашата држава е позиционирана на високото второ место co 913 поени веднаш зад Холандија со 914 поени, а е пред Австрија (902) и Швајцарија (899). Најдобро рангирана држава …

Повеќе »

Светската форум асоцијација за комуникациите беше организатор на првиот Давос онлајн форум за комуникации

Светската форум асоцијација за комуникациите беше организатор на првиот Давос онлајн форум за комуникации, што се одржа на Зум април 2020 година со 145 учесници од 42 земји. Насловот на самитот беше „Криза во општествата, криза во индустријата“ и детално се дискутираше за тековната состојба во бизнисот на глобално ниво. …

Повеќе »