НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Роботот Бакус е идеален за лозарите: Работи и навечер и се следи од далечина

Францускиот стартап Витибот разви електричен трактор трактор Бакус, кој е дизајниран да работи во лозјата. Машината е со размери 1,65х3,50х1,75 м и тежи 2,5 тони. Може лесно да се движи по стрмните падини, да троши малку енергија и да ја задебели почвата прилично малку, пренесува „Агротимис“. Бакус е разноврсен робот. …

Повеќе »

FitKit – Прва македонска апликација за вежбачи

ФитКит е првата македонска мобилна апликација што овозможува вежбање во најдобрите фитнес и спортски центри во земјава. Со само неколку клика, корисникот може online да купи кредити и да вежба на повеќе од 150 различни фитнес локации во 13 градови во земјава. ФитКит не е само апликација, туку концепт на …

Повеќе »

Кинескиот Хуавеи во очекување на нови, дури и построги санкции на САД

Кинескиот телекомуникациски гигант Хуавеј, што Вашингтон го гледа како безбедносна закана за светот, се обидува да акумулира едногодишни резерви од странски добавувачи за својата основна телекомуникациска опрема пред очекуваните санкции кои се очекуваа следниот месец, пишува јапонското издание на „Nikkei Asian Review“. Новите санкции, со кои може целосно да биде …

Повеќе »

Над просекот на ЕУ: Од обновливи извори, Хрватска добива речиси третина од својата енергија

  Учеството на обновливите извори на енергија во Хрватска во 2018 година беше 28 проценти во вкупната потрошувачка на енергија, покажуваат податоците на Евростат, пишува хрватскиот весник „Новац“. Според овие показатели, Хрватска е меѓу земјите на Европската унија кои го надминаа пропишаното ниво за 2020 година, а целта поставена за …

Повеќе »

ФИТР: „Предизвик за млади истражувачи” објавен по трет пат

Фонд за иновации и технолошки развој по трет пат објавува јавен повик  “Предизвик за млади истражувачи” чија цел е поттикнување на креативното размислување кај децата и поддршка за истражувачки проекти базирани на научен метод. Повикот е наменет за сите основни и средни училишта, а истражувачките проекти на кои треба да работат …

Повеќе »

Македонија2025 доделува шест стипендии за кариерно усовршување на извршни директори и менаџери во САД

Исклучителна можност за врвна едукација на македонските извршни директори и менаџери преку менторство, вмрежување и практично учење Меѓународната невладина организација Македонија2025 го објави повикот за аплицирање на престижната Програма за извршни директори – Зафировски, преку која се доделуваат стипендии за светски познатата Келог-школа за менаџмент (Kellogg School of Management) во …

Повеќе »

Samsung ја лансираше новата линијa Wind-FreeTMклима уреди на база на вештачка интелигенција

Линијата е достапна во пет различни верзии од кои три вклучуваат уникатна Samsung Wind-Free™ технологија на ладење, унапредена со интелигентна технологија Компанијата Samsung Electronics Air Conditioner Europe B.V. и официјално ја лансираше потполно новата линија на ѕидни клима уреди со R32 разладно средство на новата генерација, уникатна Wind-Free™ технологија на …

Повеќе »

Давос: Вебит објави глобално партнерство за постигнување на целите за одржлив развој на Обединетите нации

Доцна синоќа заврши Интернет Давос 2020. Меѓу регистрираните гости беа премиерот на Естонија, претседателот на Летонија, политичари и водечки бизнис лидери на некои од најголемите компании во светот, ООН и невладини организации. Дискусијата се фокусираше на иновациите и претприемништвото, еднакво образование и можности за кариера за сите и технологии за …

Повеќе »

Преку Солвео до иновативни решенија за бизнис предизвиците

Со иновација и уникатна стратегија, Солвео на компаниите во Македонија им овозможува полесно да се поврзат со младите умови и да добијат нови и свежи перспективи за решавање на бизнис предизвиците. Патот на оваа агенција за иновации е различен од оној на многубројните млади компании во земјава. Приказната на Солвео …

Повеќе »