НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

ФИТР: 2,35 милиони евра за поддршка на 84 микро и мали стартап компании

Скопје, 23 септември 2020 (МИА) – Вкупно 2,35 милиони евра ќе вложи државата за поддршка на 84 микро и мали стартап компании, соопштија вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, министерот за економија Крешник Бектеши и директорот на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР), Јован Деспотовски. Тие синоќа ги презентираа …

Повеќе »

Царовска: Владата го усвои вториот извештај на Комисијата за отворање на училишта со физичко присуство над трето одделение

На последната владината седница е донесена уште една важна одлука, за вториот извештај од Комисијата којашто требаше да утврди кои од училиштата ќе почнат со физичко присуство, а кои ќе останат со онлајн  настава, по трето одделение, рече министерката за образование и наука Мила Царовска во „Програма 200“ на Алсат …

Повеќе »

Филипче: Останува препораката училиштата да почнат со работа, за дневниот престој се чекаат бројките од МОН

Комисијата за заштита од заразни болести останува на препораката дека училиштата може да почнат со работа. За дневниот престој се чекаат конечните бројки од МОН, изјави министерот за здравство Венко Филипче. -Да, засега останува препораката дека училиштата може да почнат со работа. Ако го пратиме функционирањето на градинките, секојдневно практично …

Повеќе »

Супстанца што место Ковид-19 лекува канцер

Москва, 22 септември 2020 (МИА) – Руските научници барајќи активно соединение во борбата против коронавирусот открија супстанца што потенцијално може да се користи за лекување на рак на невробластом. Откритието е направено во соработка со американските колеги. Резултатите од истражувањето на научниците од Одделот за хемија и фармакологија на Севернокавкаскиот …

Повеќе »

Бил Гејтс објави кога ќе заврши пандемијата на КОВИД-19

Пандемијата КОВИД-19 ќе заврши – во најдобар случај, во 2022 година. Ова е прогноза на милијардерот и основач на Мајкрософт Бил Гејтс. Според него, ако пристапот кон инфекцијата е глобален, неговото ширење треба да се намали следната година. Тој исто така предвидува дека доколку вакцинирањето против коронавирус започне во САД …

Повеќе »

ФИТР денеска ќе ги презентира проектите избрани на јавниот повик „Стартапувај 2″

Фондот за иновации и технолошки развој денеска ќе ги презентира проектите избрани на јавниот повик „Стартапувај 2″, наменет за поддршка на стартап компании. Презентирани ќе бидат проектите од првиот и вториот инвестициски бран, за кој беа обезбедени дополнителни средства од ФИТР. На настанот што ќе се одржи на терасата на …

Повеќе »

Комисијата за заразни болести без одлука за целодневен престој, чека податоци од МОН колку деца ќе користат

Скопје, 21 септември 2020 (МИА) – Комисијата за заразни болести на денешниот состанок не донела одлука дали во основните училишта ќе профункционира целодневен престој за децата кои физички ќе посетуваат настава. Таа очекува од Министерството за обрзование податоци за тоа колкав е бројот на децата, кои освен настава со физичко …

Повеќе »

МАСИТ: ИКТ секторот најбрзорастечки, да се работи на создавање кадар за потребите на индустријата

Македонскиот ИКТ сектор во последните три години бележи постојан раст во број на компании и вработени, раст на извозот, на профитот и приходите, покажува Извештајот за ИКТ индустријата што денеска го презентираше МАСИТ. Оваа индустрија е најбрзорастечка во земјава, која ги вработува најмладите и најпрогресивните граѓани. Сите овие показатели, сметаат …

Повеќе »

Прва национална платформа за онлајн учење, нови правила за настава во Ковид криза

Скопје, 19 септември 2020 (МИА) –  Првата Национална онлајн платформа преку која во државава од 1 октомври ќе се одвива новата учебна година вчера беше презентирана пред јавноста. Следи период за прилагодување на наставниот кадар, учениците и родителите. Новата алатка, според надлежните, треба да биде значаен ресурс и по надминување на …

Повеќе »