НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Министерот за култура се обрати на Меѓународниот семинар по балканологија

Министерот за култура Асаф Адеми денеска учестуваше и ги поздрави присутните на Меѓународниот семинар по балканологија, кој се одржа во организација на Институтот за духовно и културно наследство на Албанците – Скопје. Министерот за култура во своето обраќање пред присутните ја нагласи важноста на оваа установа која со своите активности …

Повеќе »

Реализиран проект на Здружението за младински иницијативи, ЦИК-ЦАК поддржан од општина Крива Паланка

Денеска во просториите на општинската сала Здужението Центар за младински иницијативи ЦИК-ЦАК од Крива Паланка направи презентација на проектот ,,Чекор поблиску“реализиран со финасиска поддршка од Буџетот на општина Крива Паланка. Проектните активности на Здружението ЦИК-ЦАК беа сконцентрирани на соработката со и помеѓу  младите и нивното влијание во сите области на …

Повеќе »

Поднесен обвинителен предлог за ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот суд Скопје 1 Скопје достави Обвинителен предлог против едно лице за сторено кривично дело – Ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем од чл.394-г ст.1 од Кривичниот законик. Лицето се товари дека на 24.07.2018 година, преку компјутерски систем, во јавноста ширел …

Повеќе »

Ќе соработуваат студентите и младите инженери

Бордот на Европски студенти на технологија (БЕСТ) Скопје и Асоцијацијата на здруженија на инженери – Инженерска институција на Македонија потпишаа Меморандум за соработка. “Голема чест претставува почетокот на една голема и значајна соработка, воедно една од најзначајните во целото постоење на БЕСТ Скопје како организација. Потпишувањето на овој меморандум ќе …

Повеќе »

Најдоброто од Киненова 2019 повторно во Кинотека на Македонија на 20 и 21 ви октомври

Меѓународниот филмски фестивал Киненова Скопје ги повикува љубителите на филмската уметност кои ќе имаат уште една и единствена можност да ги погледнат филмовите кои ги понесоа наградите на овогодинешното издание на фестивалот, но и филмови кои предизвикаа силен интерес кај публиката и филмофилите. Оние кои ги пропуштија премиерните проекции ќе …

Повеќе »

Учество на гувернерката на НБРМ на настан по повод европскиот ден на статистиката

По повод европскиот ден на статистиката, денес на Економскиот факултет – Скопје, се одржа настан под мотото „Подобри податоци – подобар живот”. На овој настан од страна на премиерот на Република Македонија, г. Зоран Заев, беше потпишана „Декларацијата за посветеност на довербата во официјалната статистика”. На настанот се обратија премиерот …

Повеќе »

Министерот за култура Адеми учествуваше на конференција за мултикултура, мултилингвизам и интеркултурализам

Министерот за култура Асаф Адеми денеска се обрати на конференцијата на тема „Мултикултура, мултилингвизам и интеркултурализам низ вековите“ организирана од страна на Универзитетот „Мајка Тереза“. Министерот Адеми во своето обраќање пред присутните истакна дека познавањето на јазикот на другиот, неговата култура и соживотот во такви услови се особини со коишто …

Повеќе »

Филип Димишковски доби признание од „Катар ервејс” за најдобар млад џез-музичар

Скопскиот џез фестивал годинава се одржува од 18 до 21 октомври и ќе настапат светски ѕвезди меѓу кои и некогашниот фронтмен на култниот бенд „Соник јут”, Турстон Мур; данската саксофонистка Мете Расмусен; уникатниот многуброен женски вокален состав „Трондхејм војсис”; специјалното трио на португалската трубачка ѕвезда Сузана Сантош Силва со извонредниот …

Повеќе »

Николовски: Изградба на градини во училиштата за подобра едукација на младите за вредноста на производството на храна

Со денешниот настан во Скопје ФАО и партнерите повикаа на акцијата – да се вратиме на вистинскиот пат. Денес младите, се возрасните луѓе на утрешнината и тие ќе ја наследат Земјата. Оттука фокусот е ставен на младата генерација. Заедно со Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, ООУ “Аврам Писевски”, с. …

Повеќе »