НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

ОКТА и УКИМ потпишаа меморандум за стипендирање студенти

ОКТА трета година по ред ќе додели целосни стипендии за постдипломски студии на десет студенти од УКИМ. Стипендирањето ќе се спроведе согласно Меморандумот за соработка кој денеска го потпишаа компанијата и Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Целта на оваа активност на ОКТА е да ги поттикне успешните и амбициозни студенти …

Повеќе »

Динамичен ден на „Струшки вечери на поезијата” со портрет на Зоран Анчевски, дискусии и промоции

По свеченото отворање, вториот ден од најстариот светски поетски фестивал со континуитет, „Струшки вечери на поезијата” вчера содржеше низа настани посветени на поетите и на суштината на нивното творење. Денот почна со Поетскиот портрет посветен на истакнатиот македонски поет, преведувач и универзитетски професор Зоран Анчевски, минатогодишниот добитник на наградата „Браќа …

Повеќе »

Почнува најновото фестивалско издание на „Струшки вечери на поезијата“

Со засадувањето дрво во Паркот на поезијата во Струга од страна на Ана Бландијана, годинашната добитничка на главната фестивалска награда „Златен венец“, вчера претпладне почна годинашното, 58. издание на светски реномираната поетска манифестација „Струшки вечери на поезијата“. -Се чувствувам многу емотивно што ме поканивте да бидам лауреатка на овој фестивал. …

Повеќе »

Заштита на децата во дигиталниот свет – Kaspersky Safe Kids и детски смарт часовници од Македонски Телеком

Македонски Телеком воведува алатки за заштита на децата во дигиталниот свет: Kaspersky Safe Kids и детски смарт часовници, достапни во Cool Kids, новата тарифа во Magenta 1. Врвната онлајн заштита Kaspersky Safe Kids е алатка што овозможува увид и контрола на времето што децата го поминуваат на мобилен, таблет или компјутер, заштита од опасни онлајн информации, како и …

Повеќе »

ИКТ Комората МАСИТ оствари работна средба со претседателот Пендаровски

Стопанската комора за информатички и компјутерски технологии – МАСИТ оствари работна средба со Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски. На средбата учествуваа претседателката на Управниот одбор на МАСИТ – Анета Антова Пешева, компании членки на УО, како и членки на Комората. При отворањето на средбата, претседателката на Управниот одбор …

Повеќе »

Филип Ачкоски, м-р по фармација: Нова школска година-напад врз имунитетот на Вашите деца!

За најголем дел од нас летните одмори завршија, иако секако ќе се обидеме да искористиме уште по некој убав сончев викенд за морски, езерски, планински туризам или можеби популарниот city break J. Сепак, иако во најголем дел сме одморени, релаксирани и со сеуште присутна потемнета кожа, веќе мора сериозно да …

Повеќе »

Струга по 58- ми пат ќе стане сцена на една од најголемите и најпрочуените културни манифестации во земјава

Струга задутре, 21 август, по 58- ми пат ќе стане сцена на една од најголемите и најпрочуените културни манифестации во земјава, но и пошироко – поетскиот фестивал „Струшки вечери на поезијата“ . Во годинашното издание ќе учествуваат 32 странски и 30 домашни поети, програмата на фестивалот има 52 настани, а покрај Струга како град-домаќин, …

Повеќе »

Новата Galaxy Note10 серија на паметни телефони официјално претставена во Скопје

По само неколку дена од светската премиера во Њујорк Samsung ја претстави Galaxy Note10 и Galaxy Note10+ серијата на паметни телефони пред домашната јавност во Скопје. Новата Galaxy Note10 серија е дизајнирана да ги задоволи потребите на најпребирливите бизнис корисници, но и на креативците, овозможувајќи им да го постигнат својот …

Повеќе »

Објавена книгата „Потенцијалите на жанрот крими-драма преку сценариото за игран филм Се викам Слобода“ од Стефан Марковски

Во издание на ЈОУ градска библиотека „Гоце Делчев“ од Гевгелија деновиве излезе од печат теориското дело „Потенцијалите на жанрот крими-драма преку сценариото за игран филм Се викам Слобода“ од Стефан Марковски. Делото е магистерски труд на авторот одбранет на Катедрата за филмско и ТВ сценарио при Факултетот за драмски уметности …

Повеќе »