НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Се помалку се запишуваат студенти на високите стручни школи и факултетите

Според податоците на Државниот завод за статистика, добиени врз основа на пристигнатите извештаи, во Република Северна Македонија, во академската 2018/2019 година се запишани вкупно 53 677 студенти, што претставува намалување за 5.7 % во однос на академската 2017/2018 година. Бројот на запишани студентки изнесува 30 352 или 56.6 %. Најголем …

Повеќе »

Самсунг започна со масовно производство на првиот индустриски 12Gb LPDDR5 Мобилен DRAM за премиум смартфони

Новиот Самсунг 12Gb LPDDR5 е базиран на најновите DRAM стандарди и го зголемува потенцијалот на 5G и Вештачката интелигенција Samsung Electronics Co., Ltd., светскиот лидер во развиени мемориски технологии, денес објави дека започна со масовно производство на првиот индустриски 12-gigabit (Gb) LPDDR5 мобилен DRAM, кој е оптимизиран за подобрување на …

Повеќе »

Се намалува вкупниот број на ученици и на студенти сместени во домовите за ученици во основното и во средното образование и во студентските домови

Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2018/2019 година, вкупниот број на ученици и на студенти сместени во домовите за ученици во основното и во средното образование и во студентските домови изнесува 5 998, што претставува намалување за 5.3 % во однос на 2017/2018 година. Во домовите за ученици …

Повеќе »

Агилност и динамика: Од 1899 со моделот Lutzmann до денешната Insignia

120 години автомобилско производство на Opel – 120 години полни со љубовни приказни. Приказни за вистински класични автомобили, како што се Opel Manta и Opel Kadett, но исто така и за авантурите на фанови што починале и кои никогаш не би размислувале за друг бренд. Сите тие се собрани и …

Повеќе »

Шпанскиот остров, каде што астронаутите се подготвуваат за Марс

По освојувањето на Месечината, космичките експерименти и истражувањата не запираат. Марс е следната планирана дестинација, а астрофизичарот Раул Моралес и аматерската ѕвезда Аманда Мандри секоја недела ја истражуваат четвртата планета од сонцето, пишува Би-Би-Си. Двојката живеела во Националниот парк Лос Волканес во Ланзароте, дел од Канарските Острови, што е 54,6 …

Повеќе »

„Бизнис раст со е- трговија“ – тема на Втората годишна конференција за е-трговија

На 25 октомври 2019 год, во Скопје ќе се одржи Втората годишна конференција за е-трговија под наслов „БИЗНИС РАСТ СО Е-ТРГОВИЈА“ во организација на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија, а веќе од оваа недела се пуштени во продажба 50 карти по специјална „Super Early Bird“ цена од 59 евра, кои …

Повеќе »

Десетици млади веќе ја искористија шансата и добија кредит од Халкбанк за студирање на Меѓународниот Балкански универзитет

Квалитетното високо образование е од исклучително значење за општеството во целина бидејќи на тој начин се создава висококвалификуван кадар кој е конкурентен на домашниот и меѓународните пазари на трудот. Токму затоа, Меѓународниот Балкански универзитет (МБУ) на различни начини настојува квалитетното образование да биде подостапно за што поголем број млади луѓе. …

Повеќе »

ССК: Прв центар за медијација по европски модел

Во Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) отворен е првиот Центар за медијација, по примерот на европските и земјите во светот, каде во рамки на коморите, функционираат Центри за медијација, со цел промовирање на принципот за пристап до правда за сите,  како и исполнувањето на меѓународните стандарди, беше истакнато …

Повеќе »

Манчевски ќе ја предводи нашата делегација на ITU Telecom World 2019

Владата на Република Северна Македонија на вчерашната 144-та редовна седница, ја разгледа и усвои Информацијата за формирање Работна група за презентација на Република Северна Македонија на ITU Telecom World 2019 и го задолжи министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски да ја состави и предводи нашата делегација на овој …

Повеќе »