НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

МЖСПП ќе работи на плановите за безбедност на вода усогласени со ЕУ Директивата за вода за пиење

Денеска, заменик министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули ја отвори работилницата на тема: Планови за безбедност на вода за пиење од Директивата за вода за пиење, која денес и утре се одржува во Скопје. Целта на работилницата е да се пренесат искуства за зајакнување на административниот капацитет …

Повеќе »

Подготовките за 58. издание на Струшките вечери на поезијата се во завршна фаза

Би сакале да ја известиме јавноста дека подготовките за 58. издание на Струшките вечери на поезијата се во завршна фаза, соопштуваат од организацијата. „Покрај добитничката на Златниот венец, познатата романска поетеса Ана Бландијана, како и добитничката на наградата „Мостови на Струга“, младата хрватска поетеса Моника Херцег, своето присуство го потврдија …

Повеќе »

МТСП: Вложуваме во младите, создаваме услови за напредок и развој на вештини

На денешниот Светски ден на вештините на младите МТСП ги потврдува заложбите за подобрување на условите за професионален развој на младите и намалување на младинската невработеност во државата. Овозможување поволни услови за надоградба, развој и вработување на младите е еден од приоритети во новиот Оперативен план за вработување, за кој …

Повеќе »

ФИТР И МАНУ ПОТПИШАА МЕМОРАНДУМ ЗА СОРАБОТКА ЗА ПОТТИКНУВАЊЕ НА ИНОВАТИВНОСТА И ПРЕТПРИЕМНИШТВОТО КАЈ МЛАДИТЕ

Фонд за иновации и технолошки развој и МАНУ потпишаа Меморандум за соработка кој ќе опфати покренување на заеднички проекти и студии од областите на претприемништвото, иновациите, истражувањето и технолошкиот развој. „МАНУ активно ќе се вклучи во изработка на стратешката програма за поттикнување на креативното размислување, иновативноста и претприемништвото кај младите, …

Повеќе »

Заев и Анѓушев: Вложувањето во вашите старт ап бизнис идеи е вложување во иднината и во нашиот заеднички напредок и прогрес

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев заедно со вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев имаа свои обраќања на настан во организација на Фондот за иновации и технолошки развој за промоција на 48 старт ап проекти добитници на финансиска поддршка од двата повика на Стартапувај. „Денеска сме …

Повеќе »

Франција гласаше за данокот на технолошки гиганти

Францускиот парламент одобри конечна даночна согласност за големите технолошки компании. Францускиот министер за финансии Бруно Ле Мер изјави дека новиот данок на технологијата во земјата е прашање на национален суверенитет. Гласањето во францускиот Сенат дојде само неколку часа откако американскиот трговски претставник Роберт Лајтизер изјави дека неговата канцеларија ќе го …

Повеќе »

Промоција на книгата „Медиумскиот егзил на книжевноста во македонската култура“ од Александра Јуруковска во Струмица

Во сабота, 13 јули 2019 година, со почеток во 20:00 часот, во Jazz club „ДЕПО“ во Струмица, ќе се одржи промоција на книгата од областа на медиумите и книжевноста „Медиумскиот егзил на книжевноста во македонската култура“ од м-р Александра Јуруковска. Промотори на книгата ќе бидат проф. д-р Александар Прокопиев  и …

Повеќе »

Ученици, родители, професори и експерти активно вклучени во иницијативата за развој на „Фонд на млади умови” на ФИТР

Анализа на постојните инструменти за поддршка на мотивирани ученици, пропусти во системот, последици од неквалитетните реформи како и проблемите со кои се соочува наставниот кадар и учениците, беа меѓу главните теми на дискусија на четирите фокус групи што се одржаа на 8 и 9 јули во организација на Фонд за …

Повеќе »

Учениците од Аеродром се закитија со награди и заслужено заминаа на летен распуст

Голем број ученици од основните училишта од Општина Аеродром на крајот на учебната година освоија награди од областа на математиката и заслужено замина на летен распуст. На 44-от државен натпревар по математика за учениците од основното образование што се одржа во Скопје учествуваа 232 ученици од целата држава, а аеродромските …

Повеќе »