НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Се одржа првиот натпревар по ментална аритметика во Скопје, малите генијалци заминуваат на Олимпијада во Белград

Вчера (02 јуни), во скопското средно училиште „Никола Карев” се одржа првиот голем детски натпревар по ментална аритметика во организација на „Малац Генијалац”. На овој натпревар своето знаење и придобивките од Хикари програмата го покажаа повеќе од 150 дечиња на возраст од 4 до 12 години, кои секој во својата …

Повеќе »

Во понеделник започнува 12. конференција за плаќањата и пазарната инфраструктура во организација на Народната банка

Во понеделник, во Охрид ќе започне Дванаесеттата конференција за плаќањата и пазарната инфраструктура, којашто ја организира Народната банка на Република Северна Македонија во соработка со Банката на Холандија. Годинава, конференциската програма ќе биде на тема „Отворени врати за менување на платежниот пејзаж”, при што во текот на трите конференциски дена …

Повеќе »

ПОВЕЌЕ ОД ТРИ ИЛЈАДИ ГРАЃАНИ ГО ПОСЕТИЈА SKOPJE MINI MAKER FAIRE

На платото пред Спортскиот центар „Борис Трајковски“ се одржува големиот Саем за иновации – „Skopje Mini Maker Faire“, во организација на American Corner – Скопје и Амбасадата на САД во Република Северна Македонија, а со поддршка од Општина Карпош. На овој саем учествуваа голем број на млади и креативни луѓе …

Повеќе »

Хрватската поетеса Моника Херцег е добитникот на наградата „Мостови на Струга“ на СВП за 2019 година

Годинашен добитник на наградата „Мостови на Струга“, што ја доделува фестивалот „Струшки вечери на поезијата“ (СВП) под покровителство на УНЕСКО за најдобра дебитантска книга, е хрватската поетеса Моника Херцег. Признанието е за нејзиното првенче „Почетни координати“ (Početne koordinate), збирка објавена во текот на 2018 година. Годинашното издание на фестивалот ќе …

Повеќе »

Заедно да ја поттикнеме детската креативност преку летното Design Thinking катче!

Да го започнеме ова лето заедно! Не ја пропуштајте оваа шанса да им дадете можност на вашите деца да ја искажат својата креативност! За време на летното Design Thinking катче, секое дете преку својата бујна фантазија ќе може да креира решение за секојдневен проблем. Потребно е да се отворат вратите …

Повеќе »

ФИТР: 63 училишта во финалето на „Предизвик за млади истражувачи 2″

Шеесет и три основни и средни училишта влегоа во финалето на „Предизвик за млади истражувачи 2″ на Фондот за иновации и технолошки развој кое се спроведува во соработка со Министерството за образование и наука. Тимовите на учениците од 38 основни и 25 средни училишта два дена јавно ги презентираат своите проекти пред комисијата составена …

Повеќе »

Доделени признанијата за најиновативни компании на годината 2019

На 29 мај во хотел „Александар Палас“ во Скопје се одржа манифестацијата за доделување на награди и признанија од националниот конкурс за „Иновативно претпријатие на годината 2019“, кој имаше за цел да ги промовира и награди македонските претпријатија кои успешно лансирале иновација во своето работење. Во конкуренција на 31 компанија …

Повеќе »

Еуроникел Индустри ја гради еко свесноста кај основците од Кавадарци

Одделенијата од двете основни училишта во Кавадарци, победници на Еко квизот, како дел од наградата допатуваа и на едукативна екскурзија. Екскурзијата, што опфати посета на Зоолошката градина во Скопје со водич и предавање на тема екологија, е организирана од Еуроникел Индустри. Покрај едукативниот карактер, екскурзијата вклучуваше и дел со посета …

Повеќе »

SABRE Awards EMEA 2019: Агенцијата Грејлинг ја основи наградата за Public Affairs Consultancy of the Year

Агенцијата Грејлинг е прогласена за побeдник во категоријата Public Affairs Consultancy of the Year на гала настанот  SABRE Awards EMEA 2019, што се одржа во Лондон. Партнер на Грејлинг на македонскиот пазар е агенцијата за односи со јавност Елемент ПР, одговорна за комуникациски услуги во Македонија, Косово и Албанија. Ова партнерство …

Повеќе »