НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Властите на 23 држави во светот побарале пристап до технологија за следење контакти од компаниите Епл и Гугл

Властите на 23 држави во светот побарале пристап до технологија за следење контакти од компаниите Епл и Гугл. Двете компании соопштија дека неколку американски сојузни држави и 22 други земји побарале пристап до нивните технологии, но засега не се знае колку на крајот ќе објават мобилни апликации кои ги користат. …

Повеќе »

Политики за поттикнување на употреба на автогас

Властите имаат повеќе механизми за промоција на алтернативни видови на горива. Фискални и финансиски механизми подразбираат помали даноци за алтернативни горива, фискални олеснувања при регистрација за возила на алтернативен погон, субвенции за набавка или конвертирање на алтернативни возила, поевтин паркинг и други давачки за патишта и инфраструктура. Регулаторни механизми кои, …

Повеќе »

Уписите во основните и средните училишта во јуни, на факултетите во август и септември

Уписите во основните и средните училишта ќе се спроведат во јуни, соопшти денеска министерот за образование и наука Арбер Адеми. На прес-конференцијата во Владата, Адеми рече дека се подготвени конкретни протоколи до Комисијата за заразни болести и оти очекуваат одговор оттаму за да може потоа да ги испратат до образовните …

Повеќе »

Средношколците најдоа начин за работење во новата ера!

Овој викенд, EU House во соработка со Solveo го организираа првиот онлајн ЕУ Хакатон на темата: Трансфoрмирај го начинот на работа во новата ера. На хакатонот учествуваа 30 ентузијастични средношколци од целата држава, и за време на викендот, организирани во седум тима, тие работеа на изнаоѓање на иновативни решенија од …

Повеќе »

Меѓусебна доверба и почит е клучот за надминување на кризата

М6 Едукативниот Центар организираше бесплатно предавање за македонската јавност со д-р Исак Адижес, еден од најценетите консултанти на држави и компании во светски рамки. Онлајн предавањето на реномираниот бизнис и организациски консултант, д-р Исак Адижес на тема „Менаџирање во време на криза и што потоа” предизвика огромен интерес во јавноста, …

Повеќе »

Г7 разговараше за економските последици од пандемијата

Американскиот министер за финансии Стив Мнучин разговараше вчера со колегите од земјите членки на Групата 7, претставници на Европската комисија и Еврогрупата за економските последици од пандемијата на коронавирусот, се наведува во денешното соопштение .од Кабинетот на американскиот секретар. Мнучин информирал дека тие разговарале за економскиот одговор на пандемијата на …

Повеќе »

Пропиштил осум милиони долари: Тинејџер одбил да продаде платформа за следење на Ковид-19

Станува збор за платформата ncov2019.live. што им овозможува на посетителите да ги проверат сите информации релевантни за коронавирусот и статистички податоци за ширење на заразата во разни земји, пишува специјализирано списание „Бизнис инсајдер”. Платформата има 30 милиони посетители на ден, а досега 700 милиони луѓе ги користеле нејзините податоци. Ави …

Повеќе »

Прва онлајн конференција „Девојки во технологијата”: Десет говорнички, над 600 присутни во живо и над три илјади гледачи

Десет говорнички – role models и успешни жени во технологијата преку своите инспиративни приказни ги потикнаа девојките да размислуваат за кариера во технологијата преку онлајн конференцијата „Девојки во Технологија” која се одржа минатиот четвртокот во живо преку платформата Zoom и социјалните медиуми и достигна над 3000 гледачи. Десетте говорнички во …

Повеќе »

Во САД наскоро судски процес против Гугл поради монополската позиција на пазарот за онлајн продукти

Министерството за правда на САД и јавните обвинителства на неколку американски сојузни држави наскоро може да почнат судски процес против компанијата „Алфабет Инк” на Гугл за нарушување на антимонополските закони, објави „Волстрит џурнал”. Според изворите на весникот, тужбата од Министерството за правда се очекува летово. Јавните обвинители на низа држави …

Повеќе »