НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Што според Гејтс треба да стори светот за да престане Ковид-19

Филантропот Бил Гејтс го претстави она што тој верува дека светот треба да го направи за да се запре пандемијата „Ковид-19“ и повторно да се отвори економијата. Накратко, тој верува дека властите треба да го подобрат третманот, вакцините и тестовите. „Политиките за отворање на глобални економии исто така мора да …

Повеќе »

„Струшки вечери на поезијата“ e дел од „Фестивалот на надежта“

„Струшки вечери на поезијата“ е дел од „Фестивалот на надежта“- глобална виртуелна поетска иницијатива во организација на „Версополис“, платформа што обединува 30 европски меѓународни поетски фестивали и којашто е поддржана од Европската Комисија со грант за поголема мобилност на младите европски поети. Програмата на Фестивалот на надежта. кој започна со …

Повеќе »

Фејсбук инвестираше 5,7 милијарди долари кај најбогатиот човек во Индија

Фејсбук има инвестирано 5,7 милијарди американски долари во мобилната интернет компанија „Reliance Jio“, сопственост на најбогатиот човек во Индија – Мукеш Амбани, пренесува BBC. Со тоа социјалната мрежа поседува удел од 9,99%. Договорот го зајакнува присуството на Фејсбук во Индија, каде WhatsApp има 400 милиони корисници и е предвидено да …

Повеќе »

Дишете длабоко – Благодарение на филтрите за полен во секој нов Opel

Како што температурата се зголемува, луѓето со проблемите со алергија почнуваат да страдаат. Оние што патуваат со Opel автомобил можат да се сметаат себеси за среќни. Од 2000 година, сите автомобили на Opel се опремени стандарднo со различни системи на филтрирање – оригинални филтри на Opel за честички или  филтри …

Повеќе »

20 април е ден на кинескиот јазик – над милијарда луѓе зборуваат кинески како мајчин јазик

20 април е денот на кинескиот јазик. Тој првично се зборувал од ханските Кинези во Кина. Тој ја сочинува една од двете гранки на синотибетското јазично семејство. Околу една шестина од светското население, или над милијарда луѓе, зборуваат некаков кинески како мајчин јазик. Дали кинеските варијанти можат да се наречат …

Повеќе »

Создавајте, учете и релаксирајте се со Samsung Galaxy Tab S6 Lite

Компанијата Samsung Electronics Co., Ltd. го претстави новиот Galaxy Tab S6 Lite, достапен таблет со исклучителен стил, дизајниран за работа и за игра. Со голем екран, тенко и компактно тело, со редизајнирано S Pen пенкало, Galaxy Tab S6 Lite е идеален за зачувување на белешките и уживање во омилената содржина. …

Повеќе »

Виртуелни сервери: Како да ги поставите темелите за работа од дома

Сосем неочекувано, нашето секојдневие се промени и дојдовме во ситуација која нè научи дека технологијата „го врти” светот. Кога улиците се расчистија, а онлајн просторот е во огромен метеж, нам ни останува да се приспособиме на новите услови и да го извлечеме максимумот од нив. Ова е особено важно за …

Повеќе »

Епл ја покажа втората генерација на достапниот iPhone SE – Отпорен на вода и со најбрз чип за мобилни телефони во историјата

Apple денес ја претстави втората генерација на достапниот iPhone SE. Моделот го „позајмува“ дизајнот на „iPhone 8“ и ќе има 4,7 „ретина“ HD екран во комбинација со Touch ID. Новиот модел го користи A13 Bionic процесорот, кој го најде своето место во најновите iPhone 11, 11 Pro и 11 Pro …

Повеќе »

Креиран првиот онлајн курс за почнување бизнис и социјално претприемништво

Фондацијата Претприемачки сервис за млади, го креираше онлајн курсот „Почнување бизнис и социјално претприемништво“, а истиот е наменет за сите млади лица кои имаат желба да започнат сопствен (социјален) бизнис. Овој онлајн курс претставува креирање на долгорочен извор на информации за почнување бизнис, кој ќе биде поддршка за младите луѓе …

Повеќе »