НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Opel слави три светски премиери на годинашниот меѓународен саем за автомобили, IAA Франкфурт

Opel слави три светски премиери на годинашниот меѓународен саем за автомобили, IAA Франкфурт (отворени денови од 12 до 22 септември). Новата Astra со мотори со висока ефикасност, Grandland X Hybrid4 со погон на сите тркала (потрошувачка на гориво WLTP1, пондериран, комбиниран: 1,6 л/100 км., 37 г/км. CO2; NEDC2: 1,6 л/100 …

Повеќе »

Играј, зачувај и сподели моменти: Новиот Samsung Galaxy A30s

Samsung Electronics Co., Ltd. го претстави новиот модел на телефони Galaxy A30s со современ изглед и напредни иновации. Покрај сестраната камера, Infinity Display и издржливата батерија, овој смартфон е создаден за корисниците кои сакаат од момент во момент да ги зачуваат и споделуваат своите искуства, овозможувајќи им сѐ што им …

Повеќе »

Започнува со работа проектот за развој на стручни вештини и вработување на БЕФ

Здружението за регионален развој Balkan Economic Forum (БЕФ) во соработка со веб академијата Еверест и со поддршка на проектот Образование за вработување во Северна Македонија (Е4Е@мк) го објави јавниот повик за кофинансирање стручни студии во област на веб развојот (front-end девелопер). Проектот има две цели. Прво, да ги оспособи одбраните …

Повеќе »

Град Скопје ангажираше образовни асистенти за учениците со посебни образовни потреби

Градот Скопје во новата учебна година ангажира 16 образовни асистенти кои ќе работат со средношколците со посебни образовни потреби. Асистентите кои се ангажираат во рамки на проектот „Поддршка на инклузијата во образовниот процес – унапредување на правата и можностите за ранливите категории граѓани во Град Скопје“, а кој е во …

Повеќе »

Објавени се агендата и листата на говорници на Втората конференција за е-трговија

Листата на говорници на Втората годишна конференција за е-трговија под наслов „БИЗНИС РАСТ СО Е-ТРГОВИЈА“ во организација на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија, успеа да се комплетира со звучни имиња, меѓу кои реномираните меѓународни експерти во е-трговијата, Скот Рифер и Џејми Пит, кои располагаат со експертиза и искуства, вредни да …

Повеќе »

Креативниот маратон Rethink повторно ќе ги предизвика младите да создадат иновативни решенија за 3 Македонски компании!

На креативниот маратон Rethink 2019, 50 млади креативци ќе имаат уникатна можност да работат на реални бизнис проблеми за македонските компании. Темата на тридневниот настанот е Rethink the future of digital customer experience (Индината на дигиталното корисничко искуство) и учесниците, ќе креираат концепт решенија за подобрување на дигиталната комуникација на …

Повеќе »

Рекордна пред-продажба на Galaxy Note10 смартфоните во Европа која го надмина бројот на продадени Note9 уреди

Пред својата десетгодишнина на своите Galaxy производи, компанијата Samsung бележи рекордна пред-продажба на Galaxy Note10 смартфоните во Европа. Фактот што повеќето продадени уреди се Galaxy Note10+, е доказ дека корисниците повеќе сакаат поголеми и поефикасни паметни уреди. Воедно, Aura Glow е најпопуларната боја која е дел од половина од продадените …

Повеќе »

Денеска и утре е првиот рок за упис на државните факултети

Денеска и утре е првиот рок за упис во прва година додипломски студии во учебната 2019/2020 година на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Во првата година во учебната 2019/2020 година може да се запишат вкупно 10.665 студенти. Вториот уписен рок на УКИМ ќе биде на 12 и 13 …

Повеќе »

26-то издание на фестивалот Golden Drum оваа година под слоганот „Креативност за промени“

Меѓународниот фестивал на креативноста Golden Drum, оваа година, по 26-ти пат, ќе се одржи во Порторож, Словенија, од 17 до 18 октомври 2019 година. Овогодишното издание на фестивалот ќе биде во знакот на слоганот „Креативност за промени“ (“Creativity 4 Change”). Креативците имаат само уште неколку денови, до 3 септември, за …

Повеќе »