НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Втор Форум на добри компании –  вмрежување за посилен општествен импакт

Дали глобалниот контекст го редефинира „доброто лидерство“ овој пат во релација со социо-економскиот предизвици и заштитата на животната средина? Како македонските компании да ја зголемат конкурентноста на глобално ниво и колкав е растот на импакт инвестициите? Ова се дел од прашањата што ќе ги третира второто издание на Форумот на …

Повеќе »

Неколку совети на Brainster за сите што мислат да започнат свој бизнис во Македонија

Наполнивме 2 години. Наместо огномети и кафани решивме да го споделиме нашето искуство со вас за започнување на бизнис во Македонија. По 2 години од основањето Brainster брои 5 вработени (сите се дипломирани на Академиите на Brainster), 40+ инструктори, 40+ партнерски компании, 100+ компании кои ги развиваат вештините на вработените …

Повеќе »

Кој апарат троши најмногу струја во домаќинствата?

Податоците од Енергетската математика, проект кој е дел од платформата за енергетска ефикасност на “ЕВН Македонија” покажуваат дека фрижидерот месечно троши 108 киловат-часови, додека шпоретот, со само еден час работа во денот, троши 120 киловати електрична енергија секој месец. Ако ја вклучуваме секој ден, машината за садови ќе биде на …

Повеќе »

Универзитетот Шефилд се искачи на QS ранг листата на 100те најдобри универзитети во светот

Универзитетот Шефилд повторно е прогласен за еден од најдобрите универзитети во светот според QS светската ранг листа и со тоа уште еднаш ја потврди својата водечка позиција во квалитетната едукација и академското истражување. Согласно рангирањето, Универзитетот Шефилд е на 82-ро место на листата најдобри универзитети во светот, на 26-то место …

Повеќе »

73.6% од домаќинствата имаат пристап на интернет од дома

Во првото тримесечје од 2017 година, 73.6% од домаќинствата имале пристап на интернет од дома. Учеството на домаќинствата според типот на населеното место со широкопојасен интернет во вкупниот број на домаќинства e 67.1% во 2017 година, велат податоците на Државниот завод за статистика. Речиси сите 91.2% домаќинства со интернетски пристап …

Повеќе »

Тимот InCharge од Куманово е победник на натпреварот Get In The Ring 2017 за средни училишта

Националниот центар за развој на иновации и претприемничко учење (НЦРИПУ) пред неколку дена ја претстави овогодинешната листа на 16те полуфиналисти на натпреварот Get In The Ring 2017 за средни училишта. Полуфиналниот натпревар се одржа на 27.10.2017 (петок) во амфитеатарот на Машинскиот факултет. На настанот се натпреваруваа тимови кои нивните бизнис …

Повеќе »

ИЕГЕ доби проект од престижната европска програма Хоризонт 2020

Приватниот Научен Институт за истражувања во градежништво, животна средина и енергетика – ИЕГЕ, онован од страна на Градежен Институт Македонија, доби финансиски средства од престижниот европски фонд Хоризонт 2020, учествувајќи во конзорциумот на европски универзитети и институти за реализација на проект со наслов BIMcert. Одобрениот проект е во програмата за „Безбедна, чиста …

Повеќе »

Компанија ја зголеми својата вредност за 394% откако го додаде “блокчеин” на своето име

Британска компанија се качи цврсто на грбот на биткоин манијата, постигнувајќи речиси чудотворен резултат. Цената на акциите на фирмата On-line Plc скокнаа за 394% откако компанијата објави дека планира да го смени своето име на On-line Blockchain Plc. Тоа се случи ден по официјалното известување во кои акциите на фирмата …

Повеќе »

САСА постигна рекорд во безбедноста – 365 дена без повреда на работно место

Вработените и менаџментот на рудникот за олово и цинк САСА одбележаа значајно достигнување – 365 дена без повреда на работно место. Претходниот рекорд, регистриран во изминатите 11 години од рестартирањето на рудникот, изнесуваше 210 денови. „Горди сме на нашите вработени за ова достигнување со кое САСА е чекор поблиску до …

Повеќе »