Breaking News

ЕКОНОМИЈА

Максим Димитриевски со рејтинг над 5% во анкетите на ИПИС Скопје

Македонија е доминантно подготвена за избори, со јасни ставови во однос на власта и опозицијата и незадоволна од сегашната власт без оглед на етничката припадност на анкетираните, и јавноста. По нарачка на порталот Вечер.мк анкетата ја спроведе ИПИС Скопје, стручна институција која ги спроведува повеќето анкети во Македонија со респективна …

Повеќе »

Опасен танц по жица на централните банки

(Дојче веле) Американскиот ФЕД повторно ја зголеми каматната стапка, но тука изгледа е крај. Зашто, колку тоа и да помага во битката против инфлацијата, толку е поголема опасноста повеќе банки и фирми да бидат турнати во пропаст. „Која ќе биде следната?“, прашува економистот Фолкер Виланд на форумот на ЕЦБ и …

Повеќе »

Уште една банкарска криза? ЕЦБ уверена во финансиската отпорност на еврозоната

Неодамнешното пропаѓање на банката Силикон Вели (Silicon Valley Bank) во САД и кризата со Кредит Свис (Credit Suisse) во Швајцарија во текот на викендот предизвика загриженост за целиот меѓународен финансиски сектор. Додека европските влади и финансиски институции одблизу ја следат состојбата, не е сѐ толку црно. Во понеделникот, европските и …

Повеќе »

Вујчиќ за МИА: Добро е што банките во Македонија имаат традиционален модел, тоа ги прави помалку изложени на кризи

Банките во Македонија се добро капитализирани и имаат еден конзервативен модел што е добро бидејќи ги прави да се помалку изложени на кризи. Помала е нивната изложеност за некакви можности на зараза во финансискиот сектор, оценува гувернерот на Централната банка на Хрватска, Борис Вујчиќ во екслузивното видео интервју за МИА. …

Повеќе »

Инфлацијата на цените на производството во Финска е најниска за речиси две години

Инфлацијата на цените на производството во Финска дополнително се намали во февруари на најниско ниво во речиси две години, покажаа податоците на финскиот завод за статистика објавени денеска. Индексот на цените на производителите се искачи за 9,2 проценти на годишно ниво во февруари, побавно од порастот од 10,7 отсто во …

Повеќе »

Битиќи: Со инфраструктурните проекти од ТАВ програмата го подобруваме квалитетот на живот на сите наши граѓани

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, ја посети општина Чучер Сандево, каде e завршен инфраструктурен проект од ТАВ програмата, информираат од неговиот кабинет. -Во оваа општина се работеше на реконструкција со асфалтирање на улица со должина од 2 километри, улица ги поврзува селата …

Повеќе »

Ангеловска-Бежоска: Гледаме позитивни сигнали за намалување на инфлацијата, но мора да задржиме мудри монетарни политики

Гледаме позитивни сигнали за намалување на инфлацијата, која од октомври лани е во опаѓачки тренд, но сепак мора да ги задржиме мудрите монетарни политики, порача гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска-Бежоска на панелот насловен „Монетарната и фискалната политика во свет со висока инфлација“ во рамките на Годишниот форум на „Виенската …

Повеќе »

Битиќи: Ако повторно има вештачко зголемување на цените граѓаните ќе бидат згрижени

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи не стравува дека по предвидениот период за замрзнати цени на дел од прехранбените производи ќе се врати, како што вели, старата практика на вештачко зголемување на цените. Доколку се случи тоа, порачува дека граѓаните ќе бидат згрижени и Владата нема да ги остави да …

Повеќе »

Денес Париз ќе биде центар на странската македонистика во светот, по повод 50 години Лекторат по македонски јазик на престижниот ИНАЛКО

Денес Париз ќе биде центар на странската македонистика во светот, по повод 50 години Лекторат по македонски јазик на престижниот Национален институт за ориентални јазици и цивилизации (ИНАЛКО) – најстариот активен лекторат по македонски јазик. Значајниот јубилеј за македонистиката и за македонската држава и култура ќе ќе се чествува со …

Повеќе »

Бесими – Павлова: Поддршка од ЕИБ за јавниот и приватниот сектор, се очекуваат нови 100 милиони евра поволни кредити

Европската инвестициска банка во земјава има финансирано проекти во износ од 1,16 милијарди евра. Тоа се проекти кои се од клучно значење за Република Северна Македонија во јавниот сектор, но значајна е поддршката и во приватниот сектор, а таквата поддршка се очекува да продолжи и во иднина. Ова беше констатирано …

Повеќе »