ЕКОНОМИЈА

Сугарески: Инвестираме преку 140 милиони евра во Пелагонискиот регион во изградба на патишта, гасоводот и водоводи

Капиталните инвестиции во Пелагонискиот регион се приоритет број еден. Само во ресорот транспорт реализираме педесетина проекти или инвестиции од 146 милион евра. Завршивме со рехабилитација на петнаесетина регионални патишта, шест проекти за водоводи и канализации, а ја изградивме и пругата од Битола до Кременица, истакна министерот за транспорт и врски, …

Повеќе »

Заев во дискусијата со почесните конзули: Ова е неповторливо време за земјата

Премиерот Заев со вицепремиерот Анѓушев до почесните конзули на Конференцијата во МНР: Ова е неповторливо време, следна членка на НАТО сме, очекуваме позитивна одлука од ЕУ, тоа се можности за уште поголем економски развој и бенефити за граѓаните Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, придружуван од вицепремиерот …

Повеќе »

Јавен повик за изразување интерес за ангажман на надворешен соработник во Кабинетот на претседателот

Врз основа на член 13 став 2 од Одлуката за организација и делокруг на работа на Кабинетот на претседателот на Република Македонија („Службен весник на Република Македонија“ бр. 30/2000, 9/2001, 41/2010 и 142/2013), Правилникот за ангажирање на научни и стручни соработници бр.04-111/1 од 29.05.2019 година, и Правилникот за утврдување критериуми …

Повеќе »

АНАЛИЗА:  “Државни” долгови од 300 милиони евра!

Во милиони евра се бројат долговите на болници, јавни претпријатија, општини, агенции, клиники, акционерки друштва под контрола на државата, министерства. “Порталб” објавува детали од новиот Извештај за пријавени обврски од страна на субјектите  под државна капа) – на пресекот од оваа година вкупниот пријавен доспеан а неплатен долг на се …

Повеќе »

Со вложување во раниот детски развој ја намалуваме сиромаштијата

На регионалната конференција „Ефективна социјална заштита: поддршка на деца, семејства и заедници во борбата против сиромаштијата“ обраќање на тема детска сиромаштија имаше Пол Стабс, виш истражувачки соработник, Економски институт, Загреб, Хрватска. „Да се размисли за регионален социјален договор, да развиеме етика на социјална одговорност и грижа“, порача Пол Стабс, виш истражувачки …

Повеќе »

На денешен ден Колумбо стигнал во Гуанахани, откривајќи ја на тој начин Америка

Кристофер Колумбо бил италијански морепловец и адмирал од Џенова, Италија, чии четири трансатлантски патувања во име на Шпанија (1492–1493, 1493–1496, 1498–1500 и 1502–1504) ја отвориле Америка за европско истражување и колонизирање. Историски најзначајно е неговото прво патешествие во 1492 и покрај тоа што тој не стигнал до северноамериканското копно до …

Повеќе »

Пендаровски-Ван дер Белен: Почеток на преговорите со ЕУ ќе биде заслужено признание за Северна Македонија

 Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска престојува во официјална посета на Република Австрија. Со највисоки државни и воени почести претседателот Пендаровски во Виена беше примен од сојузниот претседател Александер Ван дер Белен, со кого оствари и билатерална средба. Претседателот Пендаровски заблагодарувајќи се за поканата и укажаното гостопримство, на …

Повеќе »

Обраќање на Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод 11 Октомври – Денот на народното востание

  Почитувани граѓани, Секоja генерација носи одлуки кои ја одредуваат судбината на народот и иднината на државата. Споредувајќи ги и вреднувајќи ги историските епохи, нашата антифашистичка генерација сигурно се издвојува според маркантноста на своето дело. Во 1941 година, кога поголемиот дел од Европа и ние овде бевме окупирани од фашизмот, …

Повеќе »

Премиерот Заев го пречека словенечкиот премиер Шарец: Топло добредојде и силна, јасна поддршка од Словенија за позитивна одлука од Советот на ЕУ во октомври, за отворање преговори со нашата држава

По топлиот пречек пред Владата и тет а тет средбата на премиерите Заев и Шарец, делегации на владите на Република Северна Македонија и Република Словенија, предводени од премиерите на двете држави, имаат билатерална средба. На состаноците е соопштена јасна поддршка од Република Словенија за позитивна одлука на Советот на ЕУ …

Повеќе »